Zmarł Andrzej Kuryłowicz, właściciel Wydawnictwa Albatros

W piątek 21 marca 2014 roku w wieku 59 lat zmarł Andrzej Kuryłowicz, jeden z twórców polskiego rynku książki, właściciel Wydawnictwa Albatros oraz inicjator Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej, przyznawanej corocznie podczas majowych Warszawskich Targów Książek. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

Pogrzeb Andrzeja Kuryłowicza odbędzie się 26 marca o godzinie 10.00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Oficjalny komunikat zamieszczony na facebooku Wydawnictwa Albatros:

Drodzy czytelnicy, ze smutkiem zawiadamiamy, że 21 marca odszedł nasz Szef, Andrzej Kuryłowicz, założyciel wydawnictwa Albatros. To właśnie dzięki niemu mogliście poznać „najsławniejszych autorów, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery”. O swoich wyborach książkowych pisał: „Nie stronimy od książek kontrowersyjnych, unikamy tytułów byle jakich”. I taki też był On sam. Kontrowersyjny, ale wyjątkowy. Bez Niego rynek wydawniczy w Polsce nie będzie już taki sam.
Już za Nim tęsknimy

Andrzej Kuryłowicz aktywnie udzielał się w środowisku księgarskim. Między innymi kategorycznie sprzeciwiał się projektowi wprowadzenia stałych cen na nowości książkowe. Wprowadził i rozpromował na rodzimym rynku wielu zagranicznych autorów (w szczególności Harlana Cobena oraz Nicholasa Sparksa).

W imieniu właściciela oraz wszystkich pracowników księgarni TaniaKsiazka.pl pragniemy wyrazić szczere wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim współpracownikom i przyjaciołom pana Andrzeja.

Przeczytaj także