Żeby nasze dzieci czytały – 7 złotych rad cz.2

a stack of vintage books with open top isolated on white background

Zapraszam do lektury artykułu z kolejnymi radami, które pomogą zachęcić dziecko do czytania. Mam nadzieję, że będą inspiracją i również Wasze dzieci wyrosną z uzależnieniem na całe życie – oczywiście mam na myśli najzdrowsze uzależnienie, czyli miłość do książek 🙂

5. Wypełnij dom książkami

Zaproś książki do domu. W wielu współczesnych aranżacjach wnętrz główny nacisk kładzie się na minimalizm. Znikają więc “zbędne” przedmioty z półek i szafek. Jednak w pokojach dzieci powinny być książki. Ustawiajmy je na regałach, na szafkach, tak aby dzieci oswajały się z ich obecnością i mogły z łatwością po nie sięgać.

6. Czytanie nie może być karą

Nigdy nie powinniśmy zmuszać dzieci do czytania. Będą chciały zrobić nam na przekór prezentując standardowe: Nie, bo nie. Czytanie powinno być świadomym wyborem. Osiągniemy to tylko wtedy, jeżeli dzieci będą kojarzyły książki z rozrywką. Naszym zadaniem więc jest (najlepiej jak najwcześniej) zapoznawać dzieci z książkami, sprawić aby były one dla nich kompanem do zabawy, stanowiły źródło śmiechu i radości. Argumenty, które docierają do dorosłych, wcale nie muszą być zrozumiałe dla dzieci. Muszą one na swój własny sposób wytłumaczyć sobie, dlaczego warto czytać książki.

7. Wybieraj książki do czytania, które interesują także Ciebie

O wiele łatwiej jest czytać wieczorem wspólnie książkę, która jest także dla nas interesująca. Trudno wymagać od mamy, aby czytała synowi książkę o pociągach i liczbie koni mechanicznych, które mogą osiągnąć przy największej prędkości. Z chęcią jednak mama może poczytać o przygodach chłopca, który miał czarodziejską szkatułkę lub o pewnym znanym, małoletnim czarodzieju. Do czytania książek, które mamom przychodzą z trudem, zachęcajmy tatusiów. Ponadto, jeżeli książka zainteresuje także nas, łatwiej będzie nam o niej rozmawiać z dzieckiem, wspólnie zastanawiać się nad przebiegiem akcji, zaprezentowanymi historiami i bohaterami.

pretty young mother reading a book to her daughter

Zachęcanie dzieci do czytania książek dla wielu z nas może wydawać się błahe lub nieważne. W rzeczywistości jednak to, czy dziecko lubi czytać, czy chętnie sięga po książki, będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. W niektórych krajach na podstawie liczby nieczytających dzieci szacuje się liczbę miejsc w więzieniach, które będą potrzebne w najbliższych latach. Czytanie książek ma ogromny wpływ na rozwój dzieci, zdolność efektywnego uczenia się, na to, w jaki sposób dziecko będzie funkcjonowało w społeczeństwie, radziło sobie z problemami. Jest to niezwykle istotne w obecnym świecie, w którym słowo pisane ma coraz mniejsze znaczenie, a coraz młodsi ludzie otaczają się elektronicznymi fast foodami, takimi jak tablet i smartfon.

Jeżeli będziemy czytać dzieciom już od najmłodszych lat, w ogóle nie będziemy musieli zachęcać ich do czytania. Same będą poszukiwać ciekawych książek, a z czasem czytać je samodzielnie. Będą doskonale rozumiały, dlaczego warto czytać książki, ponieważ dostrzegą w nich wartości ważne dla nich samych. Ci rodzicie, którzy odłożyli czytanie z dziećmi na później, będą musieli się nieco natrudzić, jednak na każdym etapie warto o to zawalczyć.

Przeczytaj także