Żeby nasze dzieci czytały – 7 złotych rad cz.1

Zanim zaczniemy zachęcać dzieci do czytania książek, wyruszając na krucjatę z telewizorem, tabletem i smartfonem, musimy naprawdę dobrze znać odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie: dlaczego warto czytać książki? Tylko wtedy, wystarczy nam motywacji, chęci i argumentów, aby zachęcić naszych milusińskich do pokochania książek.

Książki mają w sobie niezwykłą moc. Nie tylko rozwijają dziecięcą wyobraźnię, poszerzają światopogląd, wzbogacają słownictwo i pozwalają lepiej zrozumieć uczucia i emocje innych ludzi, ale także mają ogromne znaczenie dla ogólnego rozwoju dzieci i umiejętności zdobywania przez nie wiedzy podczas kolejnych lat nauki w szkole. Czytanie książek przez nasze dziecko z pewnością nie jest jedyną receptą na to, aby było ono w przyszłości mądre, dobre, szczęśliwe, oczytane i zdolne, ale stanowi solidną podstawę, aby to osiągnąć.

child little girl reading a magic book in the dark home with a toy teddy bear

Jak więc zachęcić dzieci do czytania:

1. Poczytaj mi mamo

Najlepszym sposobem na to, aby nasze dzieci z chęcią sięgały po książki w przyszłości i rozumiały, dlaczego warto czytać książki, jest wspólne czytanie już w okresie niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie. Właśnie wtedy dzieci poznają magię książek, nawiązują z nimi pierwszą prawdziwą więź. Obserwują także, w jaki sposób my im czytamy, a co najważniejsze – przypisują książkom pozytywne emocje i wrażenia. Bardzo ważną zasadą, którą powinnyśmy wprowadzić już od wczesnego dzieciństwa, jest wspólne czytanie do snu. Jest to doskonały czas, aby sięgnąć po książkę.

2. Czytanie powinno być zabawą

Wiele dzieci, szczególnie starszych, kojarzy czytanie książek z nudą lub bezpośrednio z nauką. Bardzo ważne jest to, aby zrozumiały, że czytanie książek może być także rozrywką. Czytając z młodszymi dziećmi, możemy rozbudowywać historię o której czytamy, zadawać pytania, starać się wprowadzać pewną intonację. Jeżeli chcemy przekonać do czytania starsze dzieci, możemy zaproponować im książkę, która jest związana z rozrywką, którą już lubią. np książki, których historie osadzone są w rzeczywistości gry Minecraft. Wspaniałą rozrywką i wstępem do szerszego czytania są także komiksy.

3.  Pokazuj, że też czytasz

Dzieci nas obserwują, stajemy się dla nich pierwszymi prawdziwymi nauczycielami. Powinnyśmy więc świecić przykładem. Jeżeli chcemy zachęcić dzieci do czytania, sami także zacznijmy czytać (jeżeli jeszcze tego nie robimy). Sięgajmy wieczorem po jakąś wciągającą lekturę, niech widzą, że czytanie jest dla nas rozrywką i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzięki temu łatwiej zrozumieją, dlaczego warto czytać książki.

4. Pozwól dokonywać wyborów

Kiedy dzieci są małe, najczęściej to my wybieramy dla nich książki. Bardzo ważne jest jednak to, aby dzieci same także mogły dokonywać takich wyborów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że książka na pewno je zainteresuje, poza tym rozwijamy w ten sposób także ich samodzielność i pewność siebie.

Family Sitting On Sofa Reading Book At Home

Zapraszamy do zapoznania się z druga częścią artykułu Żeby nasze dzieci czytały – 7 złotych rad, która ukaże się w dniu jutrzejszym w godzinach porannych.

Przeczytaj także