10 rzeczy, za które kochamy Harry’ego Pottera – Część 1. (Uwaga, spoilery!)

Książki o Harrym Potterze są przesączone magią i niesamowitością, nie tylko dlatego, że młody bohater potrafi czarować. Sam klimat książek, niezwykłe przedmioty i małe, drobne elementy fabuły, które tak idealnie do siebie pasują, sprawiają, że każda pojedyncza książka o Harrym jest cudowną podróżą, z której trudno jest powrócić. W końcu J.K. Rowling wysłuchała błagań fanów i znowu pozwoliła nam wrócić do tego niezwykłego świata, w którym możemy podróżować na miotle, rzucać zaklęcie Patronusa i sprawdzać każdy, mroczny zakamarek, aby upewnić się, że nie czai się tam zło.

Za co tak bardzo kochamy książki o młodym czarodzieju? Jak to możliwe, że historia, która wydaje się być skierowana do dzieci, podbija serca czytelników na całym świecie bez względu na wiek? Oto 10 rzeczy, za które kochamy Harrego Pottera.

10. Atmosfera magii i tajemniczości

Harry Potter jest czarodziejem. Jednak czary, które rzuca nie są płaskie i proste w stylu: czary mary. J.K Rowling napisała od podstaw niemalże całą historię magii, tworząc poszczególne szkoły, całe książki o czarach, nazywając poszczególne czary bardzo konkretnie. Budując w końcu coś, co przypomina naukowe dziedziny magii. To dzięki temu książka jest tak fascynująca, a czarowanie wydaje się być tak bardzo autentyczne w Harrym Potterze. Czary, których się uczy, mają nie tylko moc sprawczą, ale nabierają mocy i budzą respekt także dzięki wykwalifikowanemu nazewnictwu np. Expecto Patronum. Magia od dawna fascynuje ludzi, w książkach o Harrym nabiera aury tajemniczości, ma nieco mroczny posmak. Każda kolejna książka podsyca mroczną stronę magii, tworzy specyficzny klimat książek, gdzie czary stają się równoległym i fascynującym wymiarem, który przekonuje i budzi zainteresowanie także starszych odbiorców.

9. Klimat Londynu

The new Harry Potter Tour at the Warner Bros Studios in Leavesden, Watford. Diagon Alley PICS BY DAN CHARITY dancharity@mac.com www.dancharityphotography.com 00447870553537

Uwielbiam mroczny i nieco antyczny klimat Londynu, którym przesycona jest każda książka o Harrym Potterze. Dotyczy to nie tylko samych scen, w których główni bohaterowie autentycznie znajdują się w Londynie, ale tego specyficznego brytyjskiego klimatu, także angielskiej wsi. Uwielbiam te drobne szczegóły, starodawne przedmioty, dwupoziomowe autobusy, kamienice, klimat samego Hogwartu, tajemnicze zakamarki, kamienne detale, skrzypiące drzwi. W Harrym możemy odnaleźć klimat rustykalnych, starodawnych wnętrz. To wszystko tworzy przestrzeń dla fascynujących historii i buduje całą podstawę niezwykłej aury, która urzeka nas w książkach J.K Rowling.

8. Fascynujące i mroczne zagadki kryminalne

Ogromną siłą i zaletą książek o Harrym jest stopniowe budowanie coraz bardziej skomplikowanych i wymagających elementów dobrego kryminału. Z każdą kolejną książką opowiadane historie są bardziej mroczne i tajemnicze, dzięki temu trafiają także do dorosłych odbiorców. Zdarzenia, w których uczestniczy Harry nie są lekkie i błahe, bardzo często musi walczyć o własne życie, poznaje czary zakazane dla innych, trafia na ślady niezwykle mrocznych zdarzeń i powoli stopniowo odnajduje poszczególne elementy kryminalnej układanki. Mroczna strona książek o Harrym nie jest przypadkiem. J.K Rowling napisała w końcu także serię kryminałów dla dorosłych o detektywie Cormoranie Striku. Każdy, kto miał okazję czytać te książki, szybko się zorientuje jak doskonałą pisarką jest Rowling, jak precyzyjnie i szczegółowo buduje zagmatwaną fabułę, wciągając czytelnika w szpony opowiadanej historii i nie puszczając, aż do ostatniej strony.

7. Harry Potter i jego przyjaciele

harry-potter-and-the-philosophers-stone-stills-wallpapersRon, Hermiona i Harry – troje głównych bohaterów powieści o Harrym Potterze to przykład autentycznej, szczerej i pięknej przyjaźni, która przechodzi najtrudniejsze życiowe próby. Postacie, które stworzyła Rowling, ożywają na kartach jej książek, stają się tak autentyczne, że po jakimś czasie doskonale je znamy, wiemy, przypuszczamy jak mogliby się zachować. Fascynujące jest także to, że dorastają na naszych oczach, widzimy, jak na kartach każdej kolejnej książki stają się dojrzalsi i mądrzejsi, jak wspólnie wchodzą w dorosłość wraz ze swoimi małoletnimi czytelnikami. Harry nie miał łatwego dzieciństwa, dlatego każda zawierana przez niego przyjaźń jest tak autentyczna i ważna. Oprócz Rona i Hermiony niezwykle ważną rolę w życiu Harry’ego pełnią także inne postacie np. Hagrid. Każda z tych osób jest na swój sposób wyjątkowa i bliska naszemu sercu.

6. Niesamowita aura Hogwartu

Podczas szkolnych wycieczek niejednokrotnie mamy okazje odwiedzać stare zamki. Jest coś magicznego w murach liczących kilkaset lat. Są nasycone nie tylko historią, autentycznym zapachem starodawnych dziejów, ale także noszą ślad wspomnień, których nie zatrze mijający czas. Hogwart skrywa w sobie właśnie taką aurę tajemniczych, sekretnych miejsc, obrazów, które mówią, ukrytych pokojów, tajemnic, które wołają, aby je odkryć i nazwać. J.K Rowling zbudowała wokół Hogwartu aurę prestiżu, tworząc podwaliny prawdziwej szkoły, gdzie magia nie jest zwykłą fraszką i żartem, ale rzeczywistym tematem wielu dydaktycznych wywodów. Hogwart ma nie tylko charakter starego, tajemniczego zamku, jest także niezwykle urokliwym i pięknym miejscem, w którym bardzo chcielibyśmy się znaleźć.hogwart

Przeczytaj również „10 rzeczy, za które kochamy Harry’ego Pottera – Część 2. (Uwaga, spoilery!)

Przeczytaj także