Wyprawka szkolna – książeczki dla dzieci, które oswoją pierwszy dzień w szkole: Część 2.

Pierwszy dzień w szkole widziany oczami małego dziecka może być naprawdę nieco straszny. Każdy z nas przyzwyczaja się do tego, co jest bezpieczne i znane. Do dzieciaków docierają w końcu informacje, które wychwytują jednym uchem, że tam w tej szkole to oprócz zabawy jest także nauka. A w ogóle to tam trzeba siedzieć w ławce i nie można robić tego, co się chce. Sprawy nie ułatwia także nasze zdenerwowanie.

Dzieci wychwytują je w pojedynczych zdaniach, nawet w drżeniu naszego głosu. Książeczki dla dzieci, w których pojawia się motyw pierwszego dnia w szkole mają za zadanie nie tylko oswojenie tej dziwnej szkoły ale także uświadomienie dzieciom, że nie tylko one mają przed sobą taki dziwny i trudny dzień. Sprawdźcie jakie jeszcze tytuły z motywem pierwszego dnia w szkole, pomogą Waszym maluchom przezwyciężyć lęk przed tym niezwykłym wydarzeniem.

Miś idzie do szkoły4. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Miś idzie do szkoły, Joanna Myjak

Niemal wszystkie dzieci lubią bawić się w szkolę. Taka zabawa pomoże im oswoić to nieznane i obce miejsce. W tej książeczce dzieci stają po drugiej stronie – nie będą uczniami, ale nauczycielami. Pomogą małemu misiowi rozwiązać kilka szkolnych zadań, poprawią jego błędy i wytłumaczą mu, co robi źle. Dzięki temu nabiorą większego zaufania do posiadanych umiejętności, wzmocnią wiarę w siebie i w to, że poradzą sobie w szkole. W końcu, skoro mogą nauczyć paru rzeczy misia, to chyba naprawdę coś potrafią? Przy okazji dzieci powtórzą kilka znanych ćwiczeń lub nauczą się wykonywać nowe.

Franklin idzie do szkoły3. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Franklin idzie do szkoły, Bourgeois Paulette

Małego Żółwia Franklina znają dzieci na całym świecie. Autorką książeczek o przygodach tego sympatycznego bohatera jest kanadyjska pisarka Bourgeois Paulette. Być może za sukcesem tej postaci i całej serii stoi to, że autorka jest terapeutą, a może to, że napisała pierwszą książeczkę o Franklinie dla swojego nowo narodzonego dziecka. Być może dzięki temu ta postać jest tak ciepła i w całym stworzonym dla niej świecie jest wiele miłości i przyjaźni. Franklin tym razem idzie do szkoły. Dzieci, które kochają małego Żółwia, szybką utożsamią się z tą postacią i będą miały wrażenie, że towarzyszą jej w tym szczególnym dniu. Dzięki temu, szkoła nie będzie wydawała się już takim dziwnym i obcym miejscem. W końcu skoro Franklinowi się tam podoba, to dlaczego z nimi miałoby być inaczej?

56773902492KS2. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Hurra idę do szkoły! Historyjki na początek szkoły, Uebe Ingrid

Nie da się ukryć, że pójście do szkoły dla niemal wszystkich dzieci jest trochę straszne. Zawsze boimy się tego, czego nie znamy. Ta książeczka, jak mało która, doskonale wprowadzi maluchy w realia szkolnego świata. Dowiedzą się, między innymi, jak będzie wyglądał pierwszy dzień w szkole, pierwsze spotkania z dziećmi, a nawet pierwsze zastępstwo. Książeczka nieświadomie dla samych dzieci, także wzmacnia i utrwala postać i autorytet samego nauczyciela. Autorka stara się uświadomić dzieciom, że nauczyciel nie tylko wymaga, ale także pomaga rozwiązać małe, duże problemy, przed którymi może stanąć każde dziecko rozpoczynające szkołę. Po przeczytaniu książeczki Uebe Ingrid dzieciaki nie będą mogły doczekać się pierwszego dnia w szkole, przecież to w końcu wielka, wspaniała przygoda.

Białek idzie do szkoły Tom 131. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Białek idzie do szkoły Tom 13, Marie Louise Rudolfsson

A jakże, nawet koniki chodzą do szkoły! Marie Louise Rudolfsson jest autorką książeczek dla dzieci, które wspierają naukę samodzielnego czytania. Dzięki ciekawej historii, pięknym ilustracjom i prostym tekstom, dzieciaki doskonalą świeżo zdobytą umiejętność lub zaczynają stawiać w niej swoje pierwsze, szkolne kroki. Wspólne czytanie z dziećmi tekstów innych, niż te w szkole, uświadamia im jak wspaniałą umiejętnością jest czytanie i jak cudowną przygodą może być samodzielne odkrywanie kolejnych przygód, ukrytych za całą masą połączonych ze sobą liter. Białek idzie do szkoły to już 13 tom przygód sympatycznego kucyka, tym razem konik, podobnie jak setki dzieci w Polsce, pójdzie do szkoły. Dzieciaki z pewnością z chęcią sprawdzą, jakie przygody tam na niego czekają.

Dzięki ciepłym i przyjaznym bohaterom dzieci zrozumieją, że świat szkolny nie musi być wcale gorszy od tego przedszkolnego, a wręcz przeciwnie – będzie światem pełnym nowych, ciekawych przygód i interesujących wyzwań. Takie książeczki mają za zadanie uspokojenie także nas, rodziców i przypomnienie nam jak cudownym miejscem może być szkoła i że to właśnie tam przecież spotkaliśmy tylu wspaniałych przyjaciół, którzy stali się ważnymi punktami na mapie naszego dzieciństwa.

Wszystkie książeczki, a także całą wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty znajdziecie w jednym miejscu, na naszych TanioKsiążkowych stronach. Wybierajcie książki i produkty wspólnie z dziećmi, dzięki temu dni spędzone w szkole będą jeszcze bardziej ekscytujące, kiedy towarzyszyć im będzie ulubiona książeczka, długopis lub kredki.

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna – książeczki dla dzieci, które oswoją pierwszy dzień w szkole: Część 1.

Przeczytaj także