Wyprawka szkolna – książeczki dla dzieci, które oswoją pierwszy dzień w szkole: Część 1.

Wyprawka szkolna to także książeczki dla dzieci, które oswoją pierwszy dzień w szkole.

Pierwszy dzień w szkole to dla maluchów ogromne przeżycie. Ten dzień to taka wielka, gryząca, nieznana rzecz, której nie da się uniknąć. I jak krople podczas rzęsistej ulewy, pojawiają się pytania w stylu: Czy sobie poradzę? Czy dzieci mnie polubią? Gdzie będę siedział? Pytania kotłują się i nie dają w nocy spać.

Rodzice też nie mają lekko, tylko ich pytania są nieco inne: a jak to będzie z pierwszym śniadaniem? A czy nie będzie głodne? Itd. Jednak, jak zwykle w takich sytuacjach z pomocą przychodzą… książki. To dzięki nim dzieci przełamią swoje pierwsze lęki i obawy związane ze szkołą, bo wraz z ich bohaterami pójdą do tego nowego, nieznanego miejsca znacznie wcześniej… tak na niby. Dzięki temu pierwszy dzień w szkole będzie tylko kolejną, fascynującą przygodą, w której my będziemy im towarzyszyć. Właśnie dlatego, książeczki z ulubionym bohaterami, którzy stają przed podobnym zadaniem jak nasze maluchy, są tak samo ważne jak kolorowe kredki i nowa plastelina.

Przygotowałam dla Was 8 książeczek, których bohaterowie idą po raz pierwszy do szkoły. Dzięki nim, dzieciaki dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o szkole i w sumie okaże się, że ta cała szkoła to nic trudnego, a może nawet coś, na co warto czekać. Warto uwzględnić je kompletując wyprawkę szkolną i zadbać w ten sposób nie tylko o niezbędne artykuły szkolne ale także o spokój psychiczny naszych pociech.

Klasa 1b Pierwszy dzień w szkole8. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Klasa 1b Pierwszy dzień w szkole, Helena Bross

Helena Bross napisała książeczkę, która nie tylko wciągnie dzieci w świat wspaniałej przygody, ale także będzie towarzyszyła im przy stawianiu pierwszych kroków w nauce czytania. Książka opowiada o dwóch przyjaciółkach z przedszkola, które są niezwykle podekscytowane pierwszym dniem w szkole. Ich entuzjazm próbuje ostudzić chłopiec ze starszej klasy, który wymyśla niestworzone historie, mające zniechęcić młodsze koleżanki do szkoły. Kiedy kolejne pomysły palą na panewce, chłopiec w końcu wymyśla historię z duchem w piwnicy. Książeczka Heleny Bross to wspaniała lektura, pełna przygód i ciekawych zagadek, a wszystkie dzieci, będą chciały koniecznie dowiedzieć się, co takiego znajduje się w szkolnej piwnicy i przy okazji nieświadomie zapomną o lękach związanych z pierwszym szkolnym dniem.

Nudzimisie idą do szkoły7. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Nudzimisie idą do szkoły, Rafał Klimczak

Nudzimisie to bestsellerowa seria książeczek Rafała Klimczaka o małych stworkach z Nudzimisiowa. Ich bohaterem jest chłopiec o imieniu Szymek, który pewnego dnia potwornie się nudził, czego nie omieszkał na głos i dość dobitnie zakomunikować światu. Na jego narzekania odpowiedziały małe stworki z Nudzimisiowa i tak zaczęła się ich wspaniała przyjaźń. W tej książeczce Szymek idzie do szkoły i bardzo się tym martwi. Tak się składa, że także Nudzimisie postanawiają otworzyć szkołę w swojej krainie. Poznajemy więc historie, które dzieją się równolegle w szkole Szymka i w Nudzimisiowie. Przygody opisane przez Rafała Klimaczaka kryją w sobie wiele życiowej mądrości. Dzieci mogą nie tylko pokonywać swoje lęki, ale także uczą się wielu przydatnych rzeczy, np. dlaczego powinno się słuchać starszych.

Mały Koko Smoko idzie do szkoły6. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Mały Koko Smoko idzie do szkoły, Siegner Ingo

Mały Koko Smoko idzie do szkoły to seria kilku historyjek związanych z pierwszym dniem w szkole. Głównym bohaterem tej i innych książeczek dla dzieci z serii Siegnera Ingo jest mały smok Koko, który jest niezwykle ciekawski, wesoły i przyjacielski. W tej książeczce spotka małego smoka – Oskara, który także chciałby chodzić do szkoły ale niestety jego rodzice mu na to nie pozwalają. Mały Smoko będzie próbował przekonać ich, aby zmienili zdanie, uświadamiając zarówno małemu Oskarowi jak i jego rodzicom, że w szkole można się nauczyć wielu przydatnych rzeczy i rozwinąć swoje talenty i zainteresowania. To wspaniała lekcja dla dzieci, które nie wiedzą i nie rozumieją jeszcze, dlaczego chodzenie do szkoły jest tak ważne i czemu właściwie służy. Być może zadadzą Wam kiedyś pytanie w stylu: a po co w ogóle jest szkoła? Nie martwcie się, Mały Koko im na to odpowie.

Miś i Tygrysek idą do szkoły5. Wyprawka szkolna nie byłaby kompletna bez książeczki:
Miś i Tygrysek idą do szkoły, Janosch

Książki Janoscha dla niektórych czytelników nie są łatwe w odbiorze, szczególnie dla dorosłych. Jednak dla dzieci… to już zupełnie inna historia. Janosch pisze książki wymagające, jednocześnie niezwykle bogate w treść i przepełnione humorem. Jednak te książeczki, trzeba czytać z przymrużeniem oka, nie traktować ich zbyt serio, dopiero wtedy dostrzeżemy ich prawdziwą wartość. Miś i Tygrysek idą do szkoły to tak naprawdę zbiór kilku opowiadań. W historii szkolnej dzieci poznają kilka wcale niełatwych wyrazów oraz będą liczyć grzyby czy gwoździe. Dzięki temu zrozumieją, po co w ogóle człowiek używa liczb. Oprócz historyjki z motywem szkolnym pojawi się także bardzo zabawne opowiadanie o rowerze i wyprawie do miasta. Ponadto Janosch zachęci dzieci i rodziców do wspólnego gotowania proponując kilka niezwykle łatwych i smacznych przepisów. Na koniec zaś – słynny słownik obrazkowy. Jednak także i tutaj autor nas zaskoczy, nie proponując standardowej wersji słownika, tylko jak zwykle dodając coś innowacyjnego od siebie.

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna – książeczki dla dzieci, które oswoją pierwszy dzień w szkole: Część 2.

Przeczytaj także