Lista niezbędnego wyposażenia szkolnego – artykuły dla ucznia

Artykuły szkolne dla dzieci warto wybrać wcześniej, nie narażając się na stanie w kolejkach i bieganie po sklepach. Wyprawka dla pierwszoklasisty będzie niewątpliwie najbardziej czasochłonna i będzie wymagała największych nakładów finansowych, dlatego warto wcześniej ją zaplanować i dobrze przemyśleć.

Artykuły szkolne dla dzieci – od czego zacząć?

Lista niezbędnych artykułów dla ucznia pomoże Wam wybrać potrzebne rzeczy wcześniej, bez stresu kompletując wyprawkę szkolną. Największy koszt zdecydowanie przypadnie na wyprawkę dla pierwszoklasisty, jednak także uczniowie kolejnych klas będą musieli ponownie zakupić rzeczy, które już się zużyły.

Artykuły szkolne dla dzieci w pierwszej klasie

Wyprawka dla pierwszoklasistów będzie niewątpliwe wymagała więcej uwagi. Oto niezbędne artykuły szkolne dla dzieci, które idą do pierwszej klasy oraz cenne wskazówki dotyczące wyboru poszczególnych produktów.

 • podręczniki szkolne

Uczniowie klas podstawowych I-V otrzymają zarówno podręczniki, jak i ćwiczenia za darmo. Nie dotyczy to przedmiotów takich, jak religia czy etyka. Podręczniki do klasy VI szkoły podstawowej rodzice jeszcze w tym roku będą musieli zakupić samodzielnie.

Podręczniki i artykuły szkolne

 • zeszyty

Dla pierwszoklasistów będą to zeszyty 16-kartkowe, trzyliniowe (linie czerwone i niebieskie), które ułatwiają stawianie pierwszych liter oraz zeszyty w kratkę do matematyki. Można spokojnie zakupić je wcześniej, wspólnie z dzieckiem wybierając okładki z ulubionymi bohaterami kreskówek lub zwierzątkami. Wielu nauczycieli wymaga także zeszytu do korespondencji, ten zeszyt można kupić później, być może tutaj nauczyciel sprecyzuje o jaki dokładnie produkt mu chodzi.

 • plecak lub tornister

Wybór plecaka dla małego dziecka jest niewątpliwie wyzwaniem dla rodzica i jednocześnie wielką przygodą dla dziecka. Wybierajmy go wspólnie, aby maluch dostał wymarzony plecak, który pomoże mu nieco przezwyciężyć lęk przed szkołą. W ostatnim czasie sporym powodzeniem cieszą się plecaki, które zostały wyposażone w kółka, aby odciążyć kręgosłupy dzieci.

Bardzo ważna jest waga plecaka, na którą warto zwrócić uwagę. Producenci zwykle informują, ile waży konkretny produkt. Zwróćmy uwagę także na usztywnienie na plecy, wielkość kieszonek, do których można pomieścić np. bidon czy kanapki, tak, aby nie “latały” po całym plecaku. Szeroki wybór plecaków w atrakcyjnych cenach znajdziecie tutaj.

 • śniadaniówka i bidon

Śniadaniówka KonieKiedy dzieci idą do szkoły, wielu rodziców zastanawia się, jak to będzie teraz z posiłkami, w końcu w przedszkolu dzieci jadły wspólnie i właściwie rodzicie nie musieli się niczym martwić. Tutaj także nie muszą się niczego obawiać, nauczyciele najczęściej robią przerwy na posiłki i wtedy dzieci wyjmują swoje jedzenie. Śniadanie, oczywiście w przeciwieństwie do trybu przedszkolnego, jedzą w domu.

Artykuły szkolne dla dzieci, takie, jak śniadaniówka i bidon, to doskonały sposób na przechowywanie drugiego śniadania i utrzymanie względnego porządku w plecaku malucha. Starajmy się wybierać śniadaniówki dobrych producentów, żeby mieć pewność, że zostały wykonane z bezpiecznych surowców. To samo dotyczy bidonów na napoje. Takie produkty także warto kupić wcześniej, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić dużo czasu i kilka złotówek. Bidony i śniadaniówki znajdziecie na: TaniaKsiazka.pl

 • piórnik

Niewątpliwie nie musimy czekać na listę od nauczyciela, żeby wcześniej wybrać piórnik. Wyboru zwykle dokonujemy pomiędzy piórnikiem z wyposażeniem, składanym i piórnikiem typu tuba. Piórniki z wyposażeniem mają tą zaletę, że zawierają już określone artykuły szkolne, jednak warto pamiętać, że np, mazaki, które tam się znajdują mogą dzieciom w pierwszej klasie w ogóle nie być potrzebne, to samo dotyczy ekierki, linijki, długopisów. Te piórniki bardziej sprawdzą się u starszych dzieci. Lepiej kupić pierwszoklasistom piórnik-tubę, który będzie zawierał tylko rzeczy, naprawdę potrzebne maluchom w pierwszej klasie i co niemniej ważne, będzie lżejszy. Piórniki w rewelacyjnych cenach (nawet za 12zł) znajdziecie tutaj.

 • ołówek i gumka

Gumka do ścierania Swordfish w etuiOłówek to wbrew pozorom bardzo ważny zakup w trakcie kompletowania wyprawki szkolnej. Kolorowa grafika to niejedyna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Pierwszaki będą używały ołówków praktycznie przez cały rok. Warto kupić przynajmniej kilka, zadbać o to, aby były to ołówki dobrej jakości, których nie będzie trzeba bez przerwy temperować. Sprawdzą się tutaj ołówki typu HB np. Ołówek Lyra Pro Natura HB z gumką.

Można także kupić dzieciom nakładki silikonowe, które ułatwią trzymanie ołówków w rękach, jednak nie każdemu dziecku będą odpowiadały. Oczywiście do ołówków niezbędne będą także gumki, których dzieci będą używały z nadmierną gorliwością. Warto kupić dzieciom gumkę, która posłuży dłużej, zdecydowanie nie opierając się jedynie na tej, która być może znajduje się na ołówku. Ołówki i gumki znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

 • temperówka

Wybór temperówki to także wcale niebłahe zadanie. Temperówki podobnie jak ołówki i gumki będą w ciągłym użyciu. Warto wybierać te z pojemniczkiem, dzięki czemu dzieci nie będą generować stosu ołówkowych ścinek. Temperówka powinna być solidna i w miarę pojemna, a także wyposażona w dwa otwory na kredki cienkie i grube (zwykle nauczyciele wymagają kredek Bambino, które mają większą średnicę), np. Temperówka z 3 otworami Jumbo bls ZENITH, dostępna z 32% rabatem na TaniaKsiazka.pl

 • klej w sztyfcie

Dla pierwszoklasistów niezbędny będzie klej w sztyfcie do papieru np. Klej w sztyfcie Faber Castell. Wybierajmy artykuły szkolne, które nie będą miały szkodliwych substancji. W tym przypadku szukajmy napisu: nietoksyczny lub wykonany z bezpiecznych materiałów/zgodny z normą itd.

 • nożyczki

Nożyczki szkolne żyrafaNożyczki dla dzieci wbrew pozorom powinny być stosunkowo ostre, aby skutecznie cięły papier. Jednak muszą być wyposażone w zaokrąglone końce. Bardzo ważne jest, abyśmy wybierali nożyczki dostosowane do ręki, którą posługuje się nasz maluch czyli prawo- lub leworęczne (informacja będzie na produkcie) np. Nożyczki Noris 14 cm dla leworęcznych.

 • kredki ołówkowe

W bardzo wielu szkołach precyzuje się konkretnie, jakie kredki dziecko powinno kupić i najczęściej są to kredki ołówkowe, np. Kredki Bambino drewniane 12 kolorów z temperówką. Raczej nie używa się kredek świecowych, chociaż tutaj nauczyciel z pewnością sam określi, czy dzieci powinny takie kredki posiadać.

 • farby plakatowe i pędzle

Farby plakatowe 12 kolorów 20ml Minionki BAMBINOFarby plakatowe z pewnością przydadzą się pierwszakom i uczniom starszych klas. Podobnie jak w przypadku kleju warto sprawdzić, czy są wykonane z bezpiecznych surowców szukając informacji: nietoksyczne, np. Farby plakatowe 12 kolorów 20ml Minionki BAMBINO.

 • bloki rysunkowe i techniczne, wycinanki

To jest ten punkt na liście, z którym warto poczekać do otrzymania wskazówek od nauczyciela. Wybór bloków i wycinanek jest naprawdę ogromny i nauczyciele zwykle precyzują, czy chodzi im o rozmiar A4, A3, czy inny.

 • bibuła kolorowa

Bibuła kolorowa to kolejny produkt, z którym warto się wstrzymać do rozpoczęcia roku szkolnego. Nauczyciele mogą konkretnie poinformować rodziców, o jakie kolory bibuły chodzi.

 • plastelina

Plastelina to obowiązkowy “must have”, który możemy spokojnie kupić wcześniej. Jest to kolejny produkt z listy pt. artykuły szkolne, który nie powinien zawierać szkodliwych substancji np. Plastelina 12 kolorów Minionki BAMBINO.

 • teczki z gumką

Teczka z gumką A-4 My Little PonyWybór teczek z gumką jest naprawdę ogromny. Możemy wybierać spośród różnorodnych motywów i wzorów np. Teczka z gumką A-4 My Little Pony.

 • okładki i naklejki na zeszyty

Jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowych okładek na zeszyty i książki, wcześniej wybierajmy tylko te standardowe na zeszyty, ponieważ rozmiar książek może być różny i trudny do przewidzenia. Dobrym rozwiązaniem są okładki samoprzylepne, które można dostosować do rozmiaru zeszytów i książek np. Okładka na zeszyt Panta Plast z samoprzylepnymi bokami A4 10szt. Jednak warto się dowiedzieć, czy takie okładki będzie można stosować na darmowe podręczniki, które później mają służyć kolejnym dzieciom. Naklejki na zeszyty wybierzmy wcześniej, później bardzo trudno jest znaleźć, tego typu artykuły szkolne dla dzieci na półkach sklepowych (zwykle są już przebrane i wykupione).

 • plan lekcji

Plan lekcji najczęściej rodzice dostają na wydrukowanych kartkach od nauczyciela, ale warto przepisać go na kolorowe plany lekcji, które dzieci umieszczą na swoim biurku, ścianie lub będą trzymały w plecaku. W pierwszej klasie plany lekcji są z reguły ważne głównie dla rodziców, ale dzieci także chcą znać rozkład swoich zajęć, dzięki temu czują się bardziej samodzielne.

 • worek na obuwie

Worek na obuwie Star Wars niebieskiWorek na obuwie zwykle wykonany jest z materiałów syntetycznych i wyposażony w sznurek lub sznurki. Warto wybrać worek, który nie ma zbyt wielu wiązań, aby dzieciom łatwo było dostać się do środka i jednocześnie nie ciągać worka po ziemi. Sprawdźmy, czy nasz worek jest wykonany z materiałów odpornych na wilgoć np. Worek na obuwie Star Wars niebieski. Nie bez znaczenia jest także wzór na worku i kolorystyka, tutaj, podobnie jak z plecakiem czy piórnikiem, będzie nam potrzebna aprobata pierwszoklasisty. Worek na obuwie może także przydać się na noszenie stroju na W-F, dlatego warto kupić przynajmniej dwa. Worek na strój na W-F powinien być niewielki, żeby zmieścił się w plecaku.

Artykuły szkolne dla dzieci w starszych klasach

Dzieci, które idą do kolejnych klas szkoły podstawowej będą mogły w kolejnym roku korzystać z niektórych rzeczy zakupionych rok wcześniej, czyli piórników, worków na obuwie czy plecaków, jeżeli te artykuły szkolne dla dzieci nie uległy zniszczeniu. Na pewno rodzice będą musieli kupić część przyborów, które zużyły się w poprzednim roku szkolnym w tym plastelinę, ołówki, kredki, długopisy (dla starszych dzieci), gumki oraz oczywiście zeszyty.

W starszych klasach dzieci będą mogły korzystać już z tradycyjnych zeszytów w jedną linię (nauczyciel poinformuje, od którego półrocza) ponadto z pewnością będą także chciały wyposażyć swój piórnik w korektor i przybory kreślarskie takie jak linijka, ekierka i inne. Wszystkie artykuły szkolne znajdziecie na stronie księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, która oferuje dodatkowo atrakcyjne rabaty i zniżki.

Wybieranie artykułów szkolnych to prawdziwa przyjemność dla maluchów i starszych dzieci, dlatego warto zakupy zrobić wcześniej i pozwolić dzieciom wybierać ulubione okładki, motywy na plecakach i piórnikach.

Przeczytaj także