Winston Graham – mistrz literatury XX wieku

Winston Graham to brytyjski pisarz, który jest jednym z najbardziej uznanych autorów XX wieku. O sukcesie pisarza może świadczyć chociażby fakt, iż jego książki przetłumaczono na ponad 20 języków. Zyskał fanów na całym świecie, a ich grono do tej pory stale się powiększa. Na koncie ma aż 46 tytułów, z których każdy stał się międzynarodowym hitem. Co sprawiło, że fenomen Grahama wciąż trwa?

Czym oczarował Winston Graham?

Jego specjalnością były przede wszystkim powieści historyczne. Największą sławę przyniosła mu seria pt. Poldark. W jej skład wchodzi aż 12 książek, które opisują losy rodziny Poldarków. Wciąż rosnąca rzesza fanów autora to zasługa nie tylko niezwykłego kunsztu pisarskiego. Obecnie dużą popularnością cieszy się serial na podstawie owego cyklu, którego produkcją zajęła się stacja BBC. Ponadto ósma część serii pt. The Stranger of the Sea doczekała się dwugodzinnego filmu telewizyjnego. Tak więc Graham skradł serca nie tylko czytelnikom, ale również odbiorcom, którzy dopiero po obejrzeniu serialu sięgają obecnie do książek.

O niezwykłym talencie pisarza świadczą także prestiżowe nagrody, które ma na koncie. Został uhonorowany, między innymi Złotym Sztyletem czy Orderem Imperium Brytyjskiego. Poza tym, na cześć autora od 2008 roku odbywa się Winston Graham Historical Prize, gdzie nagradza się młodych twórców piszących powieści z historią w tle.

Książki stworzone przez Winstona Grahama to absolutne perełki, które każdy powinien mieć w domowej biblioteczce. Zaś nazwisko tego wybitnego pisarza powinien kojarzyć każdy miłośnik literatury, niezależnie od gatunku, jaki sobie upodobał. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich czytelników, by zapoznali się z twórczością Grahama.

Powieści Winstona Grahama znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także