Westerplatte – Jacek Komuda

Westerplatte - kup na TaniaKsiazka.plWesterplatte to najnowsza książka polskiego pisarza, Jacka Komudy, która będzie dostępna w sprzedaży już od 4 września 2019 roku. Ta pozycja przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom powieści historycznych i wojennych. Poza tym powody do zadowolenia mają również ci, którzy poszukują powieści opartych na prawdziwych wydarzeniach. Nowość Komudy związana jest oczywiście z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jeśli zatem do tej pory nie było wam po drodze z twórczością pisarza, koniecznie nadróbcie zaległości. Dziś macie do tego idealną okazję. Ponadto to także świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy poszukują nietuzinkowych i wciągających opowieści historycznych. Ponieważ Jacek Komuda najnowszą pozycją udowadnia, że wciąż jest w szczycie formy.

Westerplatte – kilka słów o fabule

Westerplatte, Wolne Miasto Gdańsk, 1 września 1939, godzina 5:32. Po krótkiej, półgodzinnej walce, kapituluje polska składnica tranzytowa. Zdobyta z zaskoczenia przez niemiecką kompanię szturmową, wspieraną ostrzałem pancernika Schleswig-Holstein. Ostatnia placówka, potwierdzająca prawa Rzeczypospolitej do Gdańska, okazuje się bardzo łatwą zdobyczą. Ponieważ żołnierze są nieprzygotowani do obrony, a dowódcy brak woli walki. Poza tym sprzeczne rozkazy łamią morale załogi w pierwszych chwilach wojny. Nad koszarami zawisa złowrogi sztandar ze swastyką. Niemcy świętują szybkie przyłączenie Gdańska do Rzeszy.

Tak wyglądałaby historia obrony Westerplatte, miejsca, gdzie zaczęła się II wojna światowa. Gdyby nie dramatyczne decyzje i rozkazy wydane przez jednego z dowódców, który wbrew wszystkim zdecydował się walczyć. Gdyby nie poświęcenie i krwawy trud jego żołnierzy, którzy bez rozkazów zdecydowali się pozostać na stanowiskach, aby przywitać Niemców seriami kul zamiast białych flag. Załogi składnicy, jaka w nieludzkim wysiłku, łamiąc rozkazy, buntując się i stawiając desperacki opór, postanowiła za wszelką cenę bronić ostatniego skrawka polskiego wybrzeża w Gdańsku.

Warto tutaj dodać, że książka Komudy oparta jest na najnowszych pracach historycznych. Pracach, odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej w Gdańsku.

Przypominamy, że książka pt. Westerplatte będzie dostępna w sprzedaży od 4 września bieżącego roku. Znajdziecie ją tutaj. Jeszcze raz gorąco polecamy tę pozycję wszystkim miłośnikom powieści historycznych i wojennych.

Przeczytaj także