„Wędrówka z Ablem” – Anna Badkhen

Już 14 kwietnia 2017 roku na polskim rynku pojawi się powieść pt. Wędrówka z Ablem. Czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z przerażającymi, ale jednocześnie fascynującymi losami koczowniczego ludu na przestrzeni dziejów.

Dokąd zabierze was Wędrówka z Ablem?

Anna Badkhen należy do grona dość nietypowych dziennikarek. Zajmuje się bowiem portretowaniem życia w ekstremalnych warunkach. Przemierza trasy od ogarniętego wojną Afganistanu aż po amerykańsko-meksykańskie tereny pogranicza. Jak powstał ten wzruszający reportaż? Kobieta towarzyszyła największej grupie nomadów w ich tradycyjnej, corocznej wędrówce. Dzięki temu na ręce czytelników składa jeden z najdokładniejszych i najbardziej szczerych opisów sytuacji owej grupy.

Chodzi tu o pasterzy z rodu Fulani – to wraz z nimi reporterka przemierzała niebezpieczne obszary Sahary. Ci wędrowcy nie raz doświadczali przemocy islamskich bojówkarzy. Zmagali się również z męczącymi zmianami klimatycznymi oraz problemem nowoczesności, która szturmem wypiera tradycję przodków. To ciągła walka o to, by następne, młode pokolenia wciąż kultywowały ich zwyczaje.

Poza tym Fulani to grupa wyjątkowa. Jej członkowie wiedzą co to głód, susza i niedostatek. Są do nich przyzwyczajeni. Tak, jak do nieustających wojen. Mimo, że przyszło im żyć w nędzy i ubóstwie, nie zatracili najważniejszego bogactwa – wysoko rozwiniętej duchowości.

Wędrówka z Ablem to niezwykły reportaż ukazujący niecodzienne i fascynujące oblicze plemienia Fulani. Wszystko za sprawą wnikliwej obserwacji autorki. Badkhen od wielu lat pisze dla najważniejszych tytułów w Stanach Zjednoczonych. Na koncie ma również wiele znaczących nagród i wyróżnień zdobyte za wojenne reportaże. Po raz kolejny udowadnia, że jej dziennikarski zmysł i sztuka obserwacji rzeczywistości są na najwyższym poziomie.

Przypominamy, że książka Wędrówka z Ablem w sprzedaży pojawi się 14 kwietnia bieżącego roku. Znajdziecie ją tutaj. Gorąco polecamy!

Przeczytaj także