Wąski pas lądu Christine Dwyer Hickey

Książka Wąski pas lądu to wyjątkowy literacki portret jednego z największych malarzy XX wieku i zarazem poruszające studium jego relacji małżeńskiej. Irlandzka powieściopisarka, Christine Dwyer Hickey, napisała opowieść o smutku i samotności, a także nakreśliła wizję amerykańskiego snu po II Wojnie Światowej. A Ty koniecznie musisz zapoznać się z tą nowością od Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wąski pas lądu Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Wąski pas lądu

Książka Wąski pas lądu w 2020 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Walter Scott Prize. To pierwszy powód, by po nią sięgnąć, a kolejny jest jeszcze lepszy. Jest to bowiem intymna opowieść o Edwardzie Hopperze, amerykańskim malarzu okresu realizmu. Autorze m.in. takich dzieł, jak: Chop Suey, Nocne marki, Nocne okna, Pokój w Nowym Jorku, czy Hotel przy linii kolejowej. (Zachęcam Cię to wygooglowania tych tytułów). Nazywany malarzem samotności malował wyludnione ulice, opustoszałe wnętrza lokali użyteczności publicznej, jak puste mieszkanie. I w tej przestrzeni, w której można wręcz usłyszeć głuchą ciszę, sytuował człowieka. Skłonnego do izolacji, zatopionego w myślach, samotnego, pełnego nostalgii i tęsknoty za czymś…

Zary fabuły

Akcja powieści rozpoczyna się w Cape Cod, w 1950 roku. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem Richiem i jego rodziną. Chłopcy spędzają we dwoje długie dnie, pozostawienie sami sobie. Pewnego razu poznają mieszkające w pobliżu małżeństwo artystów, Jo i Edwarda Hopperów i między dziećmi a dorosłymi rodzi się niezwykła przyjaźń. Jo jest porywcza i obsesyjnie zazdrosna o męża. Edward natomiast jest introwertyczny, schorowany i sfrustrowany brakiem natchnienia. Ma jednak dość energii, by zadurzyć się w ciotce Ritchiego – pieknej Katherinie, której nie zostało zbyt wiele życia. Co z tym zauroczeniem ma wspólnego 10-letni Michael? O tym przeczytasz w książce Wąski pas lądu.

***

Niezwykły portret Ameryki, którą poznajemy wraz z Edwardem Hopperem oraz jego ekscentryczną żoną Josephine Nivison, cofając się w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Od drugiej wojny minęło niewiele czasu i jej skutki są wciąż odczuwalne. Dwaj dziesięcioletni chłopcy, Niemiec i Amerykanin, mierzą się z bolesnymi stratami. Żona Hoppera tymczasem stawia ważkie pytania, na które malarz szuka odpowiedzi w swoich pracach. W tym jakże wyraziście odmalowanym przez Christine Dwyer Hickey świecie zdarzają się drobne akty łaski i nadziei. Błyskotliwa, urzekając, przejmująca powieść.

~ Collum McCann, autor „Niech zawiruje świat”

Książka Wąski pas lądu dostępna jest pod tym linkiem.

Zobacz także:

Przeczytaj także