Top 6 historycznych książek – nowości i zapowiedzi!

Top 6 historycznych książek to doskonałe zestawienie dla wszystkich miłośników tego typu gatunku. Poza tym powody do zadowolenia mają również wielbiciele literatury popularnonaukowej czy reportaży i biografii. Jedno jest pewne, w naszym zestawieniu nawet najbardziej wymagający fan historycznych pozycji. Wśród prezentowanych książek znajdziecie gorące nowości, jak i te, które dopiero pojawią się w sprzedaży. Jesteście ciekawi, co dziś przygotowaliśmy? Koniecznie to sprawdźcie!

Wojenne związki - kup na TaniaKsiazka.plTop 6 historycznych książek – Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Tym samym Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia. Poza tym znajdziecie tu obraz sytuacji panującej w domach publicznych, utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.

Książka dostępna od 25 marca 2020 roku.

Top 6 historycznych książek – Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworzePrzy stole z królem - kup na TaniaKsiazka.pl

Jak wyglądała prawdziwa kuchnia staropolska? Czy na obiadach czwartkowych u króla Stasia można się było najeść? I jak znana z drakońskich diet Sisi uwiodła Franciszka Józefa swoim apetytem?

Królowa Jadwiga lubiła napić się piwa ze swoimi dwórkami. Jagiełło z kolei nienawidził alkoholu i jabłek. Musiał natomiast ukrywać swoją miłość do gruszek, które ze względu na kształt uchodziły za przysmak kobiecy. Tym samym zwycięzcy spod Grunwaldu nie wypadało się nimi zajadać. Jan III Sobieski często widywany był ze swoim kajecikiem, w którym zapisywał receptury ulubionych dań. W związku z tym zawdzięczamy mu nie tylko wiktorię wiedeńską, lecz także sprowadzenie do Polski ziemniaków. Obiady najchętniej jadał w gronie rodziny, a śniadania z ukochaną żoną w wannie. Na talerzu Elżbiety II wszystkie warzywa musiały być tej samej wielkości, a jeśli miała ochotę na jajka, to tylko te w brązowych skorupkach. Aby uniknąć nieprzystojnych skojarzeń, banana jadła nożem i widelcem. A poza tym, by nie urazić gospodarzy, byłaby w stanie zjeść szczura.

Książka dostępna od 15 kwietnia 2020 roku.

Top 6 historycznych książek - sprawdź na TaniaKsiazka.plTop 6 historycznych książek – Dzieci Sendlerowej

To opowieść o kobiecie, która dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci. Irena Sendlerowa ukryła ich nazwiska w butelce i schowała ją pod starą jabłonią na działce swojego przyjaciela. Miała nadzieję, że po wojnie dzieci zostaną odnalezione przez swoich bliskich. Nie mogła jednak przewidzieć, że 90% krewnych uratowanych przez nią dzieci zginie.

Nazywana Aniołem z warszawskiego getta. Do dzisiaj jest symbolem walki o godność człowieka i szukania nadziei, tam, gdzie już jej nie ma. A także słuchania głosu, który mówi, że trzeba pomagać tym, którym dzieje się krzywda.

Książka już dostępna.

Top 6 historycznych książek – Czerwone księżniczki PRL-u Top 6 historycznych książek - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Która z żon partyjnych dygnitarzy nazywana była towarzyszką królową? Czyja tapirowana fryzura zyskała status ludowej legendy? Jak zostawało się gwiazdą szklanego ekranu w PRL-u?

Czerwonymi księżniczkami nazywane były w czasach PRL-u żony i partnerki partyjnych dygnitarzy oraz kobiety uważane za wpływowe. Jak wyglądało ich życie? Czy rzeczywiście było usłane różami? Czy opływały w luksusy i dobra, o jakich zwykła Polka udręczona walką o zdobycie najpotrzebniejszych, często niedostępnych dóbr, mogła jedynie pomarzyć? Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na te pytania, przybliżając nam losy m.in. Niny Andrycz, Zofii Gomułkowej, Stanisławy i Ariadny Gierek, Ireny Dziedzic.

Książka już dostępna.

Księża z Katynia - kup na TaniaKsiazka.plTop 6 historycznych książek – Księża z Katynia

To przedstawienie losów księży, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie, by udzielać wsparcia żołnierzom na froncie. Sami nie walczyli z nieprzyjacielem, ale ustawicznie dodawali otuchy żołnierzom, a także udzielali każdemu z poległych ostatniego namaszczenia.

Poza tym to historia o niewoli duchownych, którzy również tam potrafili zdobyć się na wspieranie innych, a także odprawiać potajemne Msze Święte. Ponadto nierzadko spowiadali tych, którzy tego potrzebowali. Duchowni różnych wyznań i kultur dążyli do tego samego: podtrzymaniu na duchu żołnierzy, decydujących się walczyć, a często w konsekwencji również umrzeć za ojczyznę. Każdemu jednak był pisany taki sam los, a mianowicie niegodna śmierć z rąk Sowietów w Katyniu.

Książka już dostępna.

Top 6 historycznych książek – Pęknięte królestwo. Ostatni JagiellonowieTop 6 historycznych książek - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Barbara Radziwiłłówna umarła, a Bona Sforza ma nadzieję, że poprawi to jej sytuację. Ponieważ pragnie powrócić na Wawel i odzyskać wpływ na swojego syna, Zygmunta Augusta. Wie jednak, że niewielu osobom może ufać, dlatego każdy krok planuje z wielką ostrożnością. Ponadto usiłuje zaaranżować dla syna nowe małżeństwo, aby połączyć rody Jagiellonów i Walezjuszy, a następnie obalić i unicestwić Habsburgów, których uważa za śmiertelnych wrogów. Wszystkie spiski i knowania Bony tracą jednak sens, kiedy syn postanawia sprzeciwić się jej woli i za żonę bierze Katarzynę Habsburżankę.

Książka już dostępna.

Przeczytaj także