Tolkien miał rację, drzewa naprawdę potrafią mówić…

Sekretne życie drzewSekretne życie drzew to niezwykła opowieść o lesie, o człowieku, który go pokochał i pewnego dnia postanowił wysłuchać głosu drzew. To, co odkrył sprawiło, że już nigdy nie spojrzycie na las tak samo…

Zwykle rozmawiamy o lasach i drzewach w perspektywie przyszłej, wydaje się nieuniknionej katastrofy ekologicznej. Drzewa potrzebują naszej ochrony, ale nasz los także jest powiązany z ich przetrwaniem. W końcu drzewa produkują tlen, którym oddychamy i asymilują dwutlenek węgla. Peter Wohlleben, niemiecki leśnik z dwudziestoletnim stażem, napisał książkę Sekretne życie drzew, w której ujawnia kolejne, niezwykłe sekrety drzew. Okazuje się że są to rośliny znacznie bardziej skomplikowane, niż nam się to do tej pory wydawało.

Sekretne życie drzew czyli, co powiedziałoby nam drzewo, gdybyśmy chcieli je wysłuchać?

Badania dotyczące zdolności drzew w zakresie porozumiewania się są prowadzone przez naukowców już od 40 lat. Jest to fakt stosunkowo mało znany, jednak, właśnie za sprawą książki Petera Wohllebena wkrótce może się to zmienić.

Drzewa przekazują sobie informacje poprzez system korzeni. Potrafią nawet ostrzegać się wzajemnie przed chorobą atakującą las. Cała społeczność leśna potrafi wspierać się jako grupa, np. wytwarzając ekosystem, który chroni je przed niedoborem wody, nadmiernym nasłonecznieniem i innymi czynnikami atmosferycznymi lub troszcząc się o starsze osobniki.

Peter Wohlleben mówi nie tylko o zdolności komunikowania się drzew, ale także o tym, że matka-drzewo troszczy się o swoje nasiona. Potrafi je rozpoznać i aktywnie wspierać ich rozwój. Ta relacja w dużej mierze przypomina ludzką rodzinę. Rodzice – drzewa uczestniczą w rozwoju swoich młodych, chronią je przed zagrożeniami i dostarczają wartości odżywcze.

Drzewa cechują się niezwykłą inteligencją, w tym także tą emocjonalną. Potrafią odczuwać, obserwować, zawiązywać relacje, które przetrwają przez całe ich życie. Są bardziej podobne do ludzi, niż kiedykolwiek sądziliśmy.

Najtrudniej – poza grupą

Las potrafi przetrwać tysiące lat. W porównaniu do długowieczności drzewa, życie ludzkie jest tylko ułamkiem sekundy. Udowodniono, że drzewa żyjące w zwartej grupie, takiej jak las mają niezwykle, długotrwałe zdolności przetrwania. Dzieje się tak ponieważ potrafią wzajemnie się o siebie troszczyć i nie tylko chodzi tutaj o małe grupy drzew – rodziny ale o las jako całość. Z tego też powodu, drzewa samotne np. te rosnące przy drodze, żyją bardzo krótko.

Już nigdy nie spojrzycie na drzewo tak samo

Drzew na Ziemi ubywa, a wiedzy na ich temat mamy coraz więcej. Czy zdołamy je ocalić teraz, kiedy wiemy, że drzewa tworzą skomplikowaną i niezwykle spójną społeczność? Nie tylko potrafią wyrażać emocje, zawiązywać przyjaźnie, ale także troszczą się o siebie. Czy kiedy człowiek patrzy na las, naprawdę go “widzi”?

Ludziom wydaje się, że są tak bardzo wyjątkowi. Jednak to nie my, ale drzewa przetrwały na Ziemi tysiące lat. Jedynym “osiągnięciem” człowieka w ich sprawie, było doprowadzenie w rekordowym czasie do ogromnej degradacji światowej populacji drzew. Czy teraz, kiedy wiemy, że potrafią mówić, będziemy chcieli je wysłuchać?

Przeczytaj także