Świeżutkie biografie, po które warto sięgnąć! – część 1

Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne, a wśród nich: poplątane i jednocześnie fascynujące losy: 1. genialnego rysownika, 2. jednej z największych gwiazd Hollywood, 3. rockmena i samarytanina w jednym. Co ich łączy: są niezwykłymi ludźmi i są… sławni. Warto sprawdzić, co przeżyli, czego się boją i czego mogą nas nauczyć.

6. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Meryl Streep. Znowu ona!
Michael Schulman

9788365282897Kolejny film z udziałem tej wspaniałej aktorki wchodzi na ekrany naszych kin: Boska Florence. I kolejny raz fani na całym świecie znajdą odpowiedź na pytanie: dlatego jest tak utytułowaną aktorką? Jednak za każdą, wykreowaną przez nią rolą przede wszystkim kryje się… kobieta. Kobieta rodzinna, kochająca, stroniąca od skandali, wykształcona, wrażliwa, piękna. Przymiotniki można mnożyć, ponieważ Meryl Streep jest wyjątkowa. Bez względu na to, czy gra postać negatywną, czy pozytywną – onieśmiela i wbija widza w fotel.

W jej najnowszej autobiografii poznamy Meryl – dziewczynę, Meryl – kobietę, Meryl – zakochaną, Meryl – utalentowaną. Wraz z tą wspaniałą aktorką cofniemy się wstecz, do czasów, kiedy dla niej wszystko się zaczęło. Kiedy jeździła na próby rowerem, przesiadywała w barach dla artystów, po raz pierwszy się zakochała. Kiedy poznamy jej inną stronę, tę prawdziwą, niewykreowaną, tę, którą napisało życie i ludzie, których spotkała na swojej drodze, odkryjemy kogoś niezwykłego. Spotkamy Meryl, która mimo sławy, ogromnych pieniędzy i blichu wciąż jest wspaniałą, ciepłą kobieta, dla której najważniejsze są takie wartości jak: rodzina, przyjaźń, spełnienie zawodowe i scena.

5. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Urodzony, by się nie bać
Dariusz Malejonek, Magdalena Nierebińska

Urodzony, by się nie baćJak to możliwe, że niegrzeczny, niepokorny gitarzysta i rockmen, który nie stronił od używek, został wolontariuszem na misji Młodzi Światu? I jeszcze bardziej niezwykłe, że w 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi m.in za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski? Co takiego kryje w sobie ten nietuzinkowy, niezwykły człowiek, że możemy powiedzieć o nim tak wiele i to czasami tak skrajnych rzeczy?

Niewątpliwie Dariusz Malejonek należy do jednych z najbardziej nietuzinkowych postaci polskiej sceny muzycznej. Można powiedzieć, że widział już wszystko i robił jeszcze więcej, ale nie ulega wątpliwości, że za tym scenicznym, rockowym wizerunkiem kryje się po prostu dobry człowiek, który widzi i czuje więcej niż inni. Poznajcie legendarnego Dariusza Malejonka, jego niezwykłe próby odnalezienia siebie w muzyce, duchowych wędrówkach, pomocy innym i zwykłej, ludzkiej potrzebie robienia tego, co jest ważne.

4. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Żywot człeka zmałpionego
Henryk Jerzy Chmielewski

Żywot człeka zmałpionegoHenryk Jerzy Chmielewski 7 czerwca skończył 93 lata! To naprawdę sędziwy i niezwykły wiek. Znamy go przede wszystkim z barwnych, błyskotliwych i pełnych małpiego humoru historyjek o przygodach Tytusa, Romka i Atomka. Jednak 93 lata to szmat czasu. Wystarczy, żeby nie tylko pisać komiksy i zawierać w nich swoje życiowe spostrzeżenia, ale także obserwować zmieniające się ustroje, premierów i zwykłą, ludzką codzienność, w której żyje wielu z nas.

Niewielu jednak potrafi nazwać rzeczy po imieniu i dostrzec małe drobne szczegóły, które tworzą klimat czasu i miejsca. Niewątpliwie Papcio Chmiel to potrafi. Jak każdy wybitny twórca i artysta, ma w swojej duszy wyjątkową wrażliwość, która sprawia, że widzi świat trochę wyraźniej. Z jego najnowszej książki dowiemy się, jak wyglądał żywot Papcia Chmiela w okresie PRL-u, co inspirowało rysownika do tworzenia tak nietuzinkowych historii, które później trafiały na strony jego komiksów. Dowiemy się także kilku typowych, obyczajowych szczegółów z jego życia w tym, jaki majątek zgromadził Papcio Chmiel i jakie były losy jego, miłosnego serca. Zaczytacie się po uszy 🙂

Już jutro ukaże się kolejna część artykułu Świeżutkie biografie, po które warto sięgnąć!

Przeczytaj także