Świeżutkie biografie, po które warto sięgnąć! – część 2

Z serii – Najnowsze książki biograficzne – skrawki z życia: 4. dziewczyny z Powstania, która nie potrafi odnaleźć się we współczesnej Polsce, 5. siatkarza, który nie wstydzi się przyznać do błędów oraz 6. komentatora sportowego, który nie kryje goryczy po utracie pracy w publicznym radiu. Czego nauczą nas kolejne, wielkie nazwiska?

3. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Giba. W punkt. Autobiografia,
Giba, Paulo Luiz Montes

Giba. W punkt. AutobiografiaGilberto Godoy Filho de Amaur czyli legendarny Giba, jeden z najbardziej utytułowanych i kontrowersyjnych siatkarzy na świecie. Z jego autobiografii dowiemy się jak to jest, kiedy pokonuje się największe życiowe trudności i dostaje od życia kolejną szansę. Opowie nam także o tym, co się czuje będąc na szczycie, ale także jak smakuje oskarżenie o doping.

Przede wszystkim jednak słynny sportowiec pokaże nam, że za sukcesami, którymi zadziwił świat, kryje się zwykły człowiek, który popełnił w życiu wiele błędów. Razem z Gibą dowiemy się także kilku zakulisowych szczegółów o wydawałoby się niepokonanej drużynie brazylijskiej. Wreszcie poznamy Gibę z innej strony, tej prawdziwej, którą trudno dostrzec na boisku. Dzięki swojej historii udowodni nam, dlaczego nigdy nie można się poddać i że żadna porażka nie powinna nas złamać, bo to bilans porażek i sukcesów wprowadza nas na szczyt.

2. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Mówi Tomasz Zimoch. Panie… kończ Pan ten mecz,
Bogusz Anna, Tomasz Zimoch

Mówi Tomasz Zimoch Panie... kończ Pan ten meczWiele razy słyszeliśmy jego głos, ale nie widzieliśmy jego twarzy. Tymczasem Tomasz Zimoch krzyczał nam do ucha relacjonując największe spektakle sportowe na świecie. Dzięki niemu nie tylko dostawialiśmy szybki i spójny przekaz, ale także wkraczaliśmy na inny poziom odbioru widowiska sportowego, przeżywając je jak w transie, z którego trudno się wyrwać.

Jednak Tomasz Zimoch nie tylko komentował mecze, ale także przede wszystkim był na miejscu. Rezydował tam, w świecie wielkiej piłki, polityków, dziennikarzy, całego środowiska z wysokiej półki. W tej książce opowiada nie tylko o pracy komentatora sportowego, ciekawych i zabawnych zdarzeniach, których wcześniej nie ujawniał, ale także o porażce i zderzeniu z brutalną polityczną rzeczywistością. Kiedy wraz ze zmianą władzy w Polsce, stracił pracę, nie ukrywał swojej frustracji. Fakt, że możecie przeczytać o tym w tej książce, to mimo wszystko dowód na to, że w Polsce jest wciąż wolność słowa.

1. Najnowsze książki biograficzne i autobiograficzne: Wira z Powstania,
Danuta „Wira” Szlachetko, George Szlachetko

Wira z PowstaniaCo, jeżeli naszą największą walkę toczymy nie ze spadającymi bombami, rozpaczą po utracie przyjaciół, którzy umierają w naszych ramionach, ale z rozczarowaniem i smutkiem, które ściska nasze serce, kiedy wracamy do Ojczyzny? Ojczyzny, która jest dla nas obcym miejscem?

Wira z Powstania była tam 1 sierpnia 1944 roku, w tym piekle na Ziemi. Widziała, czym jest wojna, co to znaczy stracić kogoś, kogo się kocha i wiedzieć, że już nigdy nie wypowie się do niego tych najważniejszych słów. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, jako jedna z niewielu nie straciła w tych dniach życia. I jako jedna z wielu wiedziała, że musi opowiedzieć, o tym co jej się przytrafiło i dać świadectwo, żeby świat, żebyśmy my… Polacy nie zapomnieli. Jak to możliwe, że na obczyźnie rozumieli ją lepiej niż w jej Ojczyźnie, tak bliskiej dziecięcemu sercu? Czy w Polsce nie ma miejsca dla bohaterów, dla ideałów, za które kiedyś umierali nasi rodacy? Posłuchajcie opowieści dziewczyny, obecnie dojrzałej kobiety, która widziała wiele, przeżyła wszystko, czego może doświadczyć człowiek i poczuła gorycz łez, kiedy zrozumiała, że Polska nie jest już jej domem.

Kiedy oglądamy wielkich i sławnych na szklanym ekranie, wydaje nam się, że mają wszystko. Sława, pieniądze, piękne kobiety/mężczyzn, idealne życie to ich codzienność. Ale to właśnie z ich autobiografii dowiemy się, że ich życie dalekie jest od ideałów, że przeżyli w życiu wiele trudnych doświadczeń, którymi niejednokrotnie można obdzielić kilka osób. Dowiemy się, że patrzą krzywo na rzeczywistość, którą obserwują każdego dnia i że wszystko, o czym naprawdę marzą, to szczęście prywatne i zawodowe. Jednak to, czego dowiemy się przede wszystkim: to to, że kiedyś, wczoraj, jutro i wciąż – nigdy się nie poddają i to sprawiło, że byli na szczycie tyle razy.

Przeczytaj również: Świeżutkie biografie, po które warto sięgnąć! – część 1

Przeczytaj także