Supermoc książek #TataTeżCzyta. Jesteśmy partnetem akcji społecznej

Supermoc książek #TataTeżCzyta to akcja organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania. Jej celem jest nie tylko zachęcanie do czytania dzieciom, ale też promowanie czytającego mężczyzny (nie tylko taty), jako męskiego wzorca. Wiemy, jak ważne i rozwijające jest czytanie najmłodszym, dlatego jako TaniaKsiazka.pl zostaliśmy partnerem akcji.

https://www.taniaksiazka.pl/tata-tez-czyta-a-1175.html

Skąd akcja #TataTeżCzyta?

W Polsce w grupie osób czytających książki przeważają kobiety i dziewczynki. Mężczyźni do książek zaglądają rzadziej i rzadziej też czytają dzieciom. Skąd taki stan rzeczy?

Przyczyn może być wiele. Na pewno jedną z nich jest brak wzorca mężczyzny-czytelnika w najbliższym otoczeniu dziecka. Dlatego warto zachęcać tatusiów, wujków, dziadków, nawet starszych braci do sięgania po książki, żeby czytali i dzieciom, i też dla własnej przyjemności.

Książki mają supermoc!

Warto czytać samemu i warto czytać dziecku. To ważne, żeby mu czytać na każdym etapie rozwoju i sięgać po książeczki i książki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Wspólne czytanie wpływa na rozwój mowy, zasób słownictwa, a także na rozwój emocjonalny. Książkowe historie pobudzają wyobraźnię, kreatywność i ciekawość świata.

Czytanie z dzieckiem to budowanie bliskości i relacji. Bo na samym początku, w przypadku tych najmłodszych czytelników, książka to najczęściej tylko pretekst do spędzenia czasu razem.

Czytaj z dzieckiem, a nie czytaj dziecku

Ważne jest to, żeby nie tylko czytać dziecku, ale przede wszystkim czytać z dzieckiem. Dlatego podczas wspólnej lektury warto zadawać pytania lub prosić o wskazanie czegoś na ilustracji. Dzięki temu mały czytelnik uczy się odpowiadać. Dajemy mu odczuć, że jego zdanie jest dla nas ważne, więc budujemy jego pewność siebie.

Jakie książki wybrać?

Razem z Fundacją Powszechnego Czytania wybraliśmy książki, kierując się możliwościami poznawczymi, wiekiem i potrzebami dzieci w różnym wieku.

Stworzyliśmy przejrzyste miejsce, w którym zebraliśmy nasze czytelnicze rekomendacje.

#TataTeżCzyta – sprawdź polecane książeki >

Przeczytaj także