Smog – reportaż warty uwagi!

Smog - kup na TaniaKsiazka.plSmog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników literatury faktu. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele rodzimych reportaży. Jedno jest pewne. Ta pozycja to w dzisiejszych czasach książka obowiązkowa. Ponieważ tyle mówi się o zmianie klimatu, zanieczyszczeniu środowiska i samym smogu właśnie. To on rok rocznie zanieczyszcza powietrze w największych polskich miastach. Czasem jego poziom jest tak wysoki, że władze i instytuty zalecają pozostać w domach. Skąd więc się bierze i dlaczego zatruwa nam życie?

Smog – czy jesteśmy na niego skazani?

W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu. Warszawa – tu aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców. Na Śląsku z pomocą przychodzą drony. W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią „wyjść na otwarte powietrze”, bo o świeżym mogą tylko pomarzyć

Autor książki, Jakub Chełmiński, warszawski dziennikarz, rusza w podróż po wielkich aglomeracjach. Odwiedza miasta oraz wsie, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce. I jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Poza tym opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami. Okazuje się, że ci muszą często walczyć nie tylko ze smogiem, ale przede wszystkim z urzędowymi procedurami. Ponadto autor rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu. Czy paląc drewnem w piecu, też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?

To oczywiście tylko kilka z nielicznych pytań, na które Chełmiński odpowiada. W tej książce znajdziecie znacznie więcej. Tym samym ta książka to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o najbardziej palącym i śmiercionośnym problemie sezonu grzewczego.

Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać to bardzo aktualna i ważna książka. Jeszcze raz gorąco polecamy ją wszystkim miłośnikom literatury faktu i polskich reportaży. Prezentowaną dziś książkę znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także