Przeczytaj, zanim skończysz liceum – część 2

Oto druga część artykułu: Przeczytaj, zanim skończysz liceum. 

3. Ciekawe książki dla młodzieży – Buszujący w zbożu, J D Salinger

Buszujący w zbożuJeżeli Waszym zdaniem świat jest przepełniony obłudą, zakłamaniem i sztucznością, z pewnością zrozumiecie światopogląd młodego Holdena. Tę książkę koniecznie trzeba przeczytać w liceum, być może zapobiegnie Waszemu przeobrażeniu w zakłamanych i sztucznych dorosłych w przyszłości.

Świat widziany oczami młodego licealisty jest pozbawiony złudzeń, obdarty z kłamstw, do bólu prawdziwy. To nic, że ta historia została opisana jakiś czas temu i że w wielu kwestiach nie dotyczy naszych krajowych spraw. Jednak jej ogromnym atutem jest jej ogromna uniwersalność.

Młody Holden na kilka dni ucieka z domu i wałęsa się po ulicach wielkiego miasta. To, w jaki sposób opisuje i ocenia świat dorosłych jest niezwykle brutalny i przepełniony goryczą. Nie brakuje mu jednak także świeżej, życiodajnej spostrzegawczości, która powinna na dorosłych podziałać jak kubeł zimnej wody i otrzeźwienie w świecie, który sami stworzyli.

2.Ciekawe książki dla młodzieży – Złodziejka książek, Markus Zusak

Złodziejka książekHolocaust, wojna, Hitler, śmieć to dla młodych ludzi tematy trudne i przygnębiające. Jak opowiedzieć o wojnie i okrucieństwie nie wpędzając odbiorców w stan depresyjny? Jak mówić o rzeczach, które trzeba wiedzieć, nie zniechęcając do lektury i nie strasząc? Markus Zusak z pewnością to wie. Napisał książkę fenomenalną, oferując czytelnikom kawałek mistrzowskiej prozy, która przybliża trudne i bolesne tematy w sposób możliwy do udźwignięcia, interesujący. Tytułowa złodziejka książek to młoda dziewczyna, która ma ogromną słabość do przywłaszczania sobie cudzych książek. Znajduje je w bardzo nietypowych miejscach, każdą taktuje jak wielki skarb. Jednak dziewczyna nie ukrywa swoich książek przed światem, ale dzieli się swoimi łupami z innymi ludźmi. Wśród nich jest między innymi jej sąsiad pochodzenia żydowskiego.

Nietypowym zabiegiem narracyjnym zastosowanym w książce jest fakt, że narratorem jest sama… śmierć, która de facto także kradnie jedną, specjalną książkę. Markus Zusak opowiada o sprawach trudnych i mrożących krew w żyłach w sposób interesujący, lekki i wciągający. Dzięki tej książce poznamy nie tylko kawałek trudnej do przełknięcia dla całego świata historii, ale także dowiemy się, jak wielką moc mają zapisane na kartkach słowa.

1.Ciekawe książki dla młodzieży – Gwiazd naszych wina, John Green

Gwiazd naszych winaTo jedna z tych książek, które pozwalają nam docenić to, co mamy. Spojrzeć na świat z trochę innej perspektywy i uświadomić sobie, że proste, codzienne sprawy mogą być źródłem ogromnego szczęścia. Międzynarodowy bestseller Johna Greena jest niezwykłym zapisem trudnej, bo zrodzonej w czarnej godzinie, wielkiej miłości. Książka jest tym bardziej poruszająca, że do jej napisania natchnęły autora losy prawdziwych bohaterów.

Hazel i Augustus mają problem. Oboje są chorzy na raka. Choroba odbiera im zwykłą, nastoletnią codzienność i sprawia, że ich życie zaczyna kręcić się wokół całkiem poważnych spraw takich jak zdrowie, perspektywa śmierci, ból. Jednak w tym czarnym tunelu, pojawia się niespodziewane światło – piękne, pierwsze, niewinne uczucie, które jak mało co, kojarzy się przede wszystkim z życiem.

Książka mimo, iż traktuje o ciężkich tematach jest napisana lekkim, zabawnym i pełnym ciepła językiem. Dzięki temu zamiast wpędzać nas w mrok, pokazuje, w którą stronę trzeba spojrzeć, żeby dostrzec światło.

Książki potrafią do nas mówić, uczyć nas, opowiadać historie, których na co dzień nigdy nie przeżyjemy. Kończąc czytać każdą pojedynczą książkę, jesteśmy trochę inni, trochę zmienieni. To niezwykle ważne, aby czytać będąc w liceum. Dzięki temu nasze wyobrażenie o świecie staje się znaczenie bardziej rozległe, nasze myśli znacznie bardziej wyostrzone. Dzięki książkom widzimy i czujemy więcej, bo wiemy, gdzie mamy patrzeć. Być może jedna ulubiona książka, którą wybierzecie zadecyduje o Waszym przyszłym życiu, sprawi, że bardzo czegoś zapragniecie lub da Wam cel, którego teraz nie dostrzegacie.

Tutaj znajduje się pierwsza część artykułu: Przeczytaj, zanim skończysz liceum.

Przeczytaj także