Najlepsze książkowe serie dla chłopców w wieku od 8 do 12 lat

Wybrałam najlepsze książkowe serie dla młodszych czytelników. Są tu książki, które sprawdzą się w przypadku chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Zebrane serie to takie historie, które „dorastają” wraz z młodocianymi bohaterami. Autorzy tych książek kreują wciągający, barwny, magiczny świat, który warto jest poznać.

Może to właśnie książka z tej listy sprawi, że Twoje dziecko pokocha czytanie?

Magiczne drzewo – Andrzej MaleszkaMagiczne drzewo

Andrzej Maleszka podbije serce młodszych dzieci. Z magicznego drzewa powstają równie magiczne przedmioty. W pierwszym tomie trójka dzieci rozwikła zagadkę czerwonego krzesła.


Baśniobór – Brandon MullBaśniobór

Piękna, lekka opowieść o magicznym świecie. Wybrani opiekunowie chronią magiczne istoty w rezerwatach. Nasi młodociani bohaterowie dowiadują się, że ich dziadkowie mają pod swoją opieką właśnie Baśniobór. Ciepła, wartka historia, która z każdym tomem robi się coraz ciekawsza.


Kroniki Podziemia – Suzanne CollinsKroniki Podziemia, Księga 1. Gregor i Niedokończona Przepowiednia

Lekka, dynamiczna historia jedenastoletniego Gregora, który wraz z młodszą siostrą ląduje w świecie mieszczącym się w podziemiach Nowego Jorku. To od niej Susan Collins, autorka bestsellerowych Igrzysk śmierci, rozpoczęła swoją pisarską przygodę.


Zwiadowcy – John FlanaganZwiadowcy Księga 1. Ruiny Gorlanu

Piętnastoletni bohater jest niskiego wzrostu i niewielkiej wagi. Czy takie cechy ciała mogą być zaletą? Poznanie Willa i jego przyjaciół może być początkiem wspaniałej znajomości, którą czytelnik będzie kontynuował przez 12 dotychczas opublikowanych tomów.


Opowieści z Narnii – Clive Staples LewisOpowieści z Narnii

W pierwszym tomie dowiemy się, czy czwórce rodzeństwa uda się przełamać czar ciążący na magicznej krainie, w której jest wiecznie zima, ale nie ma Bożego Narodzenia. Ta historia sprawi, że Twoje dzieci będą sprawdzać, czy ich szafa również może prowadzić do magicznej krainy.


Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy – Rick RiordanPercy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Tom 1 Złodziej Pioruna

Jak można w przyjemny sposób nauczyć się mitologii? W tej niezwykłej serii książek Rick Riordan sprawił, że poza przeżyciem przygody, młody czytelnik pozna panteon olimpijski.


Olimpijscy Herosi – Rick RiordanOlimpijscy Herosi, tom 1. Zagubiony Heros

Jeśli Twoje dziecko uważa, że przygody Percy’ego Jacksona były super, koniecznie kup mu książki z serii Olimpijskich Herosów. To wielowątkowa saga z wieloosobową narracją, która pozwoli oderwać się od rzeczywistości i czytać, czytać, czytać… 🙂


Harry Potter – J. K. RowlingHarry Potter i Kamień Filozoficzny

Klasyka powieści fantasy. Harry’ego Pottera poznajemy jako młodego chłopca, by wraz z nim dorastać i przeżywać coraz mrocznie przygody. Książka, dzięki której młody czytelnik przeżyje niezwykłą przygodę, a przy tym… wzbogaci słownictwo czy potrenuje ortografię.


Osobliwy dom Pani Peregrine -Ransom Riggs Osobliwy dom Pani Peregrine

Osobliwy dom Pani Peregrine w 2016 roku trafił na ekrany kin, dzięki czemu czytelnicy zainteresowali się książkowym pierwowzorem. Uwaga – jest to mroczniejsza książka, w której nastolatek znajduje ciało dziadka. Opowieść zdobią zdjęcia niezwykłych dzieci.


Ziemiomorze – Ursula K. Le GuinZiemiomorze

Klasyka literatury fantasy, która jest porównywana z Władcą Pierścieni Tolkiena czy z Opowieściami z Narnii. Opowieść o dorastaniu, wyzbywaniu się pychy i rozumieniu ludzkich zachowań.

 

 


Więzień Labiryntu – James DashnerWięzień Labiryntu

Kilkunastu chłopców znajduje się w przerażającym miejscu. Jeden z nich, szesnastoletni Thomas, zdobywa się na odwagę, aby poszukać wyjścia. Ciekawa opowieść przygodowa, w której autor świetnie buduje napięcie i nie pozwala oderwać się od lektury.


Jak zachęcić chłopców w wieku od 8-12 lat do czytania książek? Podarować im książki, które wciągną ich do świata literatury, nawet kiedy nie będą zdawać sobie z tego sprawy. 🙂 Muszą to być jednak książki naprawdę wyjątkowe, bo przed nimi niełatwa walka o uwagę dorastających chłopców, która w dużej mierze skupia się na tablecie i innych urządzeniach elektronicznych. Wybrałam dla Ciebie właśnie takie tytuły, które po prostu: dają radę. 🙂

Sprawdź także inne nasze podpowiedzi na prezent dla dzieci w tym wieku. Znajdziesz je w artykułach:

TRAFIONE PREZENTY DLA 7- I 8-LATKÓW

ATRAKCYJNE PREZENTY DLA DZIECI W WIEKU 9-12 LAT

NAJLEPSZE PREZENTY DLA FANÓW „GWIEZDNYCH WOJEN

oraz na stronie TaniaKsiazka.pl

Prezenty

Przeczytaj także