Premiera Lab girl, czyli opowieść o dziewczynie i roślinach

Lab girl to książka o odkrywaniu. Jej bohaterka całe życie zgłębiała tajemnice świata roślin i teraz stara się opowiedzieć nam, co w nim odkryła i dlaczego to jest ważne. Jednocześnie przez całe życie odkrywała, jak trudno jest kochać naukę i ją zgłębiać w świecie zdominowanym przez mężczyzn – naukowców. W końcu jest to opowieść o odkrywaniu przyjaźni i miłości i to zarówno do ludzi jak i roślin. Premiera Lab girl planowana jest na wrzesień tego roku.

Anne Hope Jahren to naukowiec, pani geolog, biolog, wykładowca na Uniwersytecie w Oslo, córka emigrantów, żona, matka, przyjaciółka. Jednak przede wszystkim Anne to miłośniczka przyrody i nauki. Właśnie te dwie rzeczy zdeterminowały jej całe życie. Już jako mała dziewczynka wiedziała, że chce być naukowcem i z determinacją do tego dążyła. Świat roślin zdawał się być dla niej znacznie bardziej czytelny niż ten ludzki, a ona ciągle chciała wiedzieć więcej. Fascynowały ją szczególnie rośliny wymarłe, które istniały na Ziemi przed setkami tysięcy lat.

Premiera Lab girl, czyli dlaczego ziarenko ma znaczenie.

Dzięki tej książce spojrzymy na świat roślin z innej perspektywy. Przyroda wydaje się być niemym uczestnikiem naszego życia. Tymczasem w jej obrębie odbywają się wydarzenia, które przypominają nasze ludzkie sprawy. Anne przekazując nam swoją miłość do świata roślin, chce nam powiedzieć, dlaczego musimy o nie dbać i dlaczego są tak bardzo niezwykłe.

Książka Lab girl to tak naprawdę podwójna opowieść. Z jednej strony poznajemy życie Anny i jej drogę do osiągnięcia statusu naukowca we współczesnym świecie. Widzimy, jak wiele trudów kosztowała ją jej miłość do nauki, ile musiała poświęcić i jednoczenie jak jasny miała cel. W końcu zobaczymy kobietę, która się nie poddała, która praktycznie cały czas zmagała się z przeciwnościami i mimo to, nigdy nie brała pod uwagę porażki. Poznamy także kobietę, która wielokrotnie narażała się na niebezpieczeństwo przeprowadzając groźne eksperymenty. I wreszcie poznamy kobietę, która założyła trzy niezwykle ważne laboratoria, badające rośliny od ziarenka.

Premiera Lab girl czyli o roślinach od serca.

Druga strona tego książkowego medalu to świat roślin, o którym Anne chce nam opowiedzieć. Dzięki jej fascynacji i miłości do świata przyrody, zaczynamy postrzegać rośliny zupełnie inaczej, słysząc wreszcie ich głos.

Książka została obsypana licznymi nagrodami w tym zajęła drugie miejsce na liście Największych Odkryć Literackich 2016 księgarni Barnes & Noble. Jest także międzynarodowym bestsellerem i znalazła się w pierwszej 20-tce najchętniej kupowanych książek Amazona w 2016 roku.

Premiera polskiego wydania jest zaplanowana na wrzesień 2017 roku. Tytuł ukaże się nakładem Wydawnictwa Kobiecego. Inne książki tego wydawcy znajdziecie tutaj

Przeczytaj także