Pasterska korona – 18 maja premiera ostatniej powieści z cyklu Świat dysku

koronaJuż wkrótce pojawi się, 41 i zarazem ostatnia, powieść ze Świata Dysku. Premiera książki Pasterska Korona zaplanowana jest na 18 maja 2016 roku. Ukaże się ona pomimo tego, że Terry Pratchett nie zdążył ukończyć swojego dzieła przed śmiercią. Polska premiera Pasterskiej Korony odbędzie się ponad rok po jego odejściu. Książka ta będzie więc pożegnaniem nie tylko najsłynniejszego cyklu Terry’ego Pratchetta, ale także jego wybitnego autora.

Pasterska Korona stanowi zwieńczenie i podsumowanie podcyklu o wiedźmie, Tifanny Obolałej.  Przygody młodej czarownicy można było poznać w takich, wcześniej wydanych, książkach jak: Wolni Ciutludzie, Kapelusz pełen nieba, Zimistrz, W północ się odzieję.

Powieści ze Świata dysku zalicza się dziś do klasyki literatury fantasy. Są one osadzone w świecie, który składa się z ogromnego dysku, podpieranego przez cztery słonie, płynące na skorupie wielkiego żółwia A’Tuina. Autor nawiązuje w ten sposób do wierzeń dawnych ludzi, którzy byli przekonani, że ziemia jest płaska i podtrzymywana przez zwierzęta.

Z kolei fabuła historii, w cyklu Świat Dysku, przedstawia w wesoły i ironiczny sposób przeróżne aspekty ludzkiego życia. Terry Pratchett parodiuje w ten sposób wiele znanych książek fantasy i jej bohaterów. Nawiązuje w nich także do wielu idei współczesnego świata.  

Świat dysku przyniósł Terry’emu Pratchettowi międzynarodowy sukces i sławę. Pierwsza tom, Kolor magii, został wydany w 1983 roku, jednak to dopiero druga powieść przyniosła mu oczekiwany rozgłos. Od tego momentu pisanie, które Pratchett traktował, jako hobby, stało się jego sposobem na życie. Brytyjczyk napisał w swoim życiu ponad 70 książek. Zostały one przetłumaczone na 37 języków świata i sprzedane w ponad 85 milionowym nakładzie.

Premiera Pasterskiej korony 18 maja 2016 roku. Będzie to dzień prawdziwej literackiej uczty z Terrym Pratchettem oraz wielkiego pożegnania z cyklem Świat dysku.  

Przeczytaj także