Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera - książki autorki na www.taniaksiazka.pl

Źródło: wyborcza.pl (Fot. Łukasz Giza)

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera

Mamy wspaniałą wiadomość! Olga Tokarczuk zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera za książkę Bieguni! Jest to najważniejsze literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii, autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Możemy być dumni z tego, że to właśnie polska pisarka zdobyła tak ważną nagrodę. Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodę Bookera — to wiadomość dnia! Oczy całego literackiego świata są dziś wpatrzone w polską pisarkę.

Bieguni z kolejną nagrodą!

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera

Wyróżnienie przyznane zostało za książkę Bieguni, którą przetłumaczyła na język angielski Jennifer Croft. Książka po przetłumaczeniu na język angielki nosi tytuł Flights. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Olga Tokarczuk to pierwsza polska laureatka prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Główna nagroda to 50 tys. funtów, którą po połowie dzielą się autorka i tłumaczka. Międzynarodowa Nagroda Bookera po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku i jest „młodszą siostra” Nagrody Bookera, która jest przyznawana autorom najlepszych książek anglojęzycznych z krajów Zjednoczonego Królestwa, Irlandii i Zimbabwe.

To nie pierwsza nagroda, jaką zdobyła Tokarczuk za książkę Bieguni. Książka ta została w 2008 roku uhonorowana polską nagrodą Nike.

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera - książkę kup na www.taniaksiazka.plSama autorka przede wszystkim podziękowała tłumaczce Jennifer Croft, mówiąc, że „jest niesamowicie móc pracować razem i znaleźć kogoś, kto okazuje takie oddanie i z taką determinacją szuka wydawców”. Tokarczuk podkreśliła, że mimo iż jest pierwszą polską pisarką, która dostała Międzynarodową Nagrodę Bookera, to nie do końca wierzy w literaturę narodową. Jako cud traktuje fakt, że książka napisana w jednym języku, może być tłumaczona na kolejne języki. Dzięki temu literatura narodowa jest dla niej jak żywe stworzenie. Pisarka dodała też, że na gali wystąpiła w kolczykach, które kupiła pracując w Londynie, ponad 30 lat temu. Kolczyki miały przynieść jej szczęście i tak też się stało.

Już samo znalezienie się w gronie nominowanych do nagrody, to wielkie wyróżnienie zarówno dla pisarki, jak i dla świata polskiej literatury. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej cenionych polskich pisarek literatury najnowszej. Świadczą o tym nie tylko ilości sprzedanych książek, ale też lista nagród, jakie pisarka otrzymała. Nagrodzona została dwa razy Nagrodą Nike, Paszportem Polityki oraz nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

Autorce, która wzruszona i zaskoczona odbierała nagrodę, życzymy kolejnych sukcesów, jednocześnie dziękując, że dzięki niej, jesteśmy świadkami tak ważnego wydarzenia dla polskiej literatury.

Przeczytaj także