O północy w Czarnobylu – reportaż

O północy w Czarnobylu - kup na TaniaKsiazka.plO północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie to gorąca nowość wśród reportaży i literatury faktu. Tym samym powody do zadowolenia mają wszyscy miłośnicy tych gatunków. Prezentowana dziś książka to już międzynarodowy hit, który w końcu dotarł również do Polski. Nie milkną wciąż echa popularności serialu HBO pt. Czarnobyl. Mini produkcja zyskała ogromne zainteresowanie odbiorców na całym świecie i stała się serialowym bestsellerem wśród innych obrazów. W związku z tym trudno się dziwić, że w tym samym temacie ruszył się także rynek książki. Efekt jest taki, że czytelnicy po raz kolejny mogą sięgnąć po ciekawy reportaż, który odsłania kulisy jednej z największych nuklearnych katastrof wszechczasów. Czy jest szansa, by dowiedzieć się o niej jeszcze czegoś nowego? Przekonajcie się sami!

O północy w Czarnobylu – wątek społeczny i naukowy

Takiej książki jeszcze nie było. Ponieważ tutaj wątek społeczny przeplata się z wątkiem naukowym. Poza tym historia zwykłych ludzi rozgrywa się na tle wyścigu technologicznego. Prezentowana dziś książka to efekt dziesięcioletniej pracy reporterskiej nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy. Nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej – tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Poza tym Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały obalone. A Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach. Nikt nie miał pojęcia, że do budowy elektrowni użyto materiałów, które nawet produkowane w ZSRR. A każdy wcześniejszy wypadek czy incydent traktowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego, aż dotąd.

Autor książki, Adam Higginbotham, przeprowadził mnóstwo wywiadów z licznymi świadkami. Poza tym udało mu się dotrzeć do odtajnionych akt i niepublikowanych dotąd wspomnień. W związku z tym przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Pisze o powstaniu elektrowni, o życiu mieszkańców Prypeci i przede wszystkim o absurdach ZSRR. Skupia się na przebiegu tragedii, kulisach działań propagandowych oraz skutkach wybuchu. Tym samym snuje przejmującą opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy.

Książkę pt. O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!

Przeczytaj także