Piękna Galadriela z “Władcy pierścieni” we wznowionym po 70 latach poemacie Tolkiena

Galadriela

Źródło: https://pl.pinterest.com

Nowa książka Tolkiena pokaże nam nieco mroczniejszą odsłonę pięknej Galadrieli, królowej elfów, którą Frodo spotkał na drodze do Góry Przeznaczenia. Właśnie ta nieco eteryczna postać znana z Władcy pierścieni i Hobbita według znawców literatury skrywa się pod postacią Korrigan, bohaterki poematu Tolkiena Ballada o Aotrou i Itroun. Jednak w tym dziele nie jest ona postacią pozytywną, lecz tragiczną i złą.

Ballada o Aotrou i Itroun ponownie trafia na rynek brytyjski po 70 latach od pierwszej publikacji dzieła. Poemat ukazał się w 1945 roku w The Welsh Review i po kilku latach od premiery przepadł w literacki niebyt. Jednak w ostatnim czasie wiele dzieł Tolkiena tych znanych i tych zupełnie nowych ujrzało światło dzienne za sprawą jego spadkobierców, w tym szczególnie syna Christophera. 3 listopada na brytyjskim rynku poemat ukazał się ponownie jako element zbioru innych wierszy nawiązujących do postaci Korrigan.

Nowa książka Tolkiena jako uzupełnienie wcześniejszych dzieł z europejskiej mitologii

Uważa się, że Ballada o Aotrou i Itroun jest ważnym punktem w pracy Tolkiena i kolejną adaptacją średniowiecznych mitów i legend niezwiązanych bezpośrednio z historią Śródziemia. Ten poemat zalicza się do mroczniejszej odsłony dzieł wielkiego pisarza i jego literackich podróży w bardziej tragiczne i czarniejsze rejony własnej wyobraźni.

Elementem tego rozdziału w historii twórczości Tolkiena jest także między innymi nieznana dotąd, a opublikowana w zeszłym roku (w Polsce premiera miała miejsce 9 listopada), Opowieść o Kullervo. Upadek króla Artura, 200 – stronicowy, nigdy wcześniej niepublikowany poemat, który trafił do sprzedaży w 2012 roku (polska premiera: listopad 2013 rok), także zalicza się do tego nurtu w twórczości Tolkiena.

Ballada z mroczną czarownicą w tle
The Lay of Aotrou and Itroun

Źródło: www.tolkien.co.uk

Mimo, iż mogłoby się wydawać, że Ballada o Aotrou i Itroun opowiada o tytułowych bohaterach, jej niezwykle ważną postacią jest właśnie Korrigan (Galadriela). Aotrou i Itroun to małżeństwo, które desperacko pragnie mieć dziecko. Aotrou udaje się więc do czarownicy, która zajmuje się czarną magią. Otrzymuje od niej miksturę, którą podaje swojej żonie, a ta wkrótce powija bliźnięta. Jednak szczęście małżeństwa nie trwa długo, okazuje się, że za spełnienie swojego największego pragnienia przyjdzie im zapłacić najwyższą cenę. Pewnego dnia podróżując przez las Aotrou spotyka ponownie czarownicę. Galadriela stawia mężczyźnie warunek: albo ją poślubi albo umrze. Aotrou odmawia, skazującym tym samym siebie i swoją żonę na tragiczny los.

Poemat jest napisany niezwykle wymagającym językiem. Jest to jeden z najpiękniejszych wierszy, jakie kiedykolwiek napisano. Polskie tłumaczenie poematu autorstwa Joanny „Adaneth” Drzewowskiej jest prawdziwym arcydziełem. Wiersz w całości ukazał się w 2005 roku w czasopiśmie Simbelmynë.

Nowa książka Tolkiena jako zbiór poematów

Obecne wydanie poematów Tolkiena zostało opracowane przez Verlyn Flieger, emerytowanego profesora z Uniwersytetu w Maryland. Oprócz poematów Tolkiena zawiera także przedmowę jego syna, Christophera. Jak cytuje The Guardian profesor Flieger tak opisał te dzieła:

mroczne, potężne, są niezwykle ważnym uzupełnieniem tego, jak postrzegamy Tolkiena współcześnie.

Książka została wydana przez wydawnictwo HarperCollins i trafiła do sprzedaży 3 listopada tego roku.

Tolkien mroczniejszy, niż sądzono

Mimo iż, od śmierci Tolkiena minęły 43 lata, dzieła które stworzył nadal niezmiennie zadziwiają świat. Wszyscy postrzegamy go jako sędziwego pisarza, z fajką w ustach z niezwykle mądrym i przenikliwym spojrzeniem. Władca pierścieni i Hobbit to ponadwiekowe powieści fantasy, które jednak nacechowane są pewnym optymizmem, nadzieją, wartościami takimi jak: przyjaźń, wierność, miłość. W dziełach Tolkiena, które od kilku lat wskrzesza ze zmarłych jego syn (niektórych w ogóle nigdy wcześniej nie publikowano), poznajemy historie znacznie mroczniejsze niż te, które znamy z historii Śródziemia. Dzięki nim odsłania się także nowa twarz pisarza i ciemne i mroczne rejony, do których odbywał podróże jeszcze zanim naprawdę poznał go świat.

Inne mniej znane, ale równie wspaniałe dzieła Tolkiena znajdziecie także w artykule:

Zestawienie książek J.R.R Tolkiena, o których być może nigdy nie słyszeliście 🙂

Przeczytaj także