Nie ma – zwycięzca Nike 2019

Nie ma - kup na TaniaKsiazka.plNie ma to książka, o której już od kilku dni jest bardzo głośnio. Jak z pewnością orientuje się większość czytelników, Mariusz Szczygieł otrzymał za tę pozycję tegoroczną Literacką Nagrodę Nike. Wyróżnienie, którego celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Co takiego ma w sobie ta lektura, iż urzekła jury? Teraz możecie przekonać się o tym sami! My dodamy, że jest to zbiór reportaży, o którym przewodniczący komisji, Marek Zaleski, mówił tak:

Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dlaczego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców.

Nie ma – kilka słów o książce

Autor prowadzi pogłębione studium na temat nieobecności i braku. W związku z tym wykorzystuje rozmowy, historie opowiedziane mu przez wielu różnych ludzi, których nie ma. Tym samym pojawia się tu niezbyt znana poetka, Viola Fischerova i polski rzeźbiarz Tomasz Górecki. A poza tym czytelnicy poznają albańskiego malarza, ukraińskiego żołnierza czy polską księgową. Jednak to nie wszystko. Ponieważ jest tam również niezwykle naturalistyczny reportaż o chłopcu zabitym przez swoją własną macochę.

Trzeba więc przyznać, że prezentowana dziś książka to bardzo wyjątkowe studium nad nieobecnością. A przede wszystkim to niezwykłe opowieści o tym, czego nie ma.

Nagrodzoną książkę Mariusza Szczygła znajdziecie tutaj. Jeszcze raz gorąco polecamy ją wszystkim miłośnikom nietuzinkowej literatury współczesnej. Ale przede wszystkim każdemu, kto interesuje się reportażami i pozycjami, skłaniającymi do refleksji. Książka polskiego pisarza taka właśnie jest. Niebanalna i nietuzinkowa – nie pozwala przejść czytelnikowi wobec siebie obojętnie. Koniecznie sprawdźcie to sami! Gwarantujemy, że nie pożałujecie.

Przeczytaj także