Najlepsze książki na prezent dla młodzieży

Ciągle się słyszy, że młodzież nie czyta. Ja sądzę raczej, że niektórzy przedstawiciele młodego pokolenia nie mieli po prostu w dłoniach odpowiedniej książki. Tutaj zebrałem takie tytuły, które wciągną młodego czytelnika w świat niesamowitej przygody, paranormalnych światów i bohaterów, pierwszej miłości i przyjaźni. Kilka z tych książek mówi językiem młodego pokolenia, bez cenzury, bez kwiecistych metafor, po prostu… nazywa rzeczy po imieniu.

Znajdziesz tutaj kilka najważniejszych tytułów ze sceny New Adult (młodzi dorośli) oraz Young Adult (młodzież poniżej 18 lat), w tym książki z gatunku: romans, fantasy, thriller i książki popularnych youtuberów. Wszystkie zapraszają młodych ludzi w świat literatury, która… uzależnia szybciej niż używki. 🙂

Harry Potter – Joanne Kathleen Rowling

Harry PotterTego czarodzieja zna niemal każdy mieszkaniec naszej planety, i niemal każdy wie, że kiedy pozna się pierwszą historię jego przygód, nie spocznie się dopóki, nie pozna się kolejnych. Ten siedmiopak w fantastycznej, nowej szacie graficznej będzie idealnym prezentem dla młodych czytelników, którzy wkraczają w magiczny wiek nastu lat i mogą już poznać pierwsze, czasami przerażające przygody najsłynniejszego czarodzieja na świecie.


Za niebieskimi drzwiami – Marcin Szczygielski

Za niebieskimi drzwiamiTa książka w pewnym sensie przypomina Opowieści z Narnii. W tej słynnej powieści dzieci przechodziły do innego świata przez drzwi w starej szafie, tutaj drzwi są niebieskie, bohater jest tylko jeden ale historia jest równie pasjonująca. Życie 12-letniego Łukasza bardzo się komplikuje, kiedy chłopiec staje się uczestnikiem wypadku samochodowego. W jego następstwie trafia do pensjonatu swojej cioci. Zmienia się jego otoczenie, pojawiają się nowi koledzy i nowe sprawy, ale chłopiec nie potrafi się w tym wszystkim odnaleźć. Pewnego dnia odkrywa tajemnicze drzwi, które otwierają mu drogę do niezwykłego miejsca.


Hopeless – Colleen Hoover

HopelessHopeless to książka, która nieznaną autorkę Colleen Hoover, wyniosła na sam szczyt literackich bestsellerów. Książka należy do gatunku romansów młodzieżowych, ale jest rekomendowana dla czytelników powyżej 16 roku życia ze względu na kilka nieodpowiednich scen dla młodszych odbiorców. Hopeless to historia Sky i Holdera i uczucia, które zrodziło się na popiołach przeszłości. Oboje wkraczają w okres dojrzewania z bagażem ciężkich doświadczeń i wspomnień, które trudno jest wymazać. Ponadto okazuje się, że łączy ich coś więcej, niż ukradkowe spojrzenia i pierwsze podrygi serca.


Osobliwy dom Pani Peregrine – Riggs Ransom

Osobliwy dom Pani PeregrineTa książka przeżywa obecnie swoje drugie życie, ponieważ głośna ekranizacja tego tytułu trafiła na ekrany kin właśnie w mijającym roku. Reżyserii obrazu podjął się nie kto inny, tylko słynny Tim Burton. Wracając do książki, to jest to opowieść na granicy thrillera i horroru, która przenosi nas wprost do domu osobliwców, na pewnej walijskiej wyspie. Żyją tam bardzo dziwne dzieci, które posiadają nietypowe umiejętności. Tajemnice domu zgłębi Jacob, który usłyszał o nim i jego mieszkańcach od swojego dziadka. Kiedy ten umiera w dziwnych okolicznościach, chłopak postanawia sprawdzić, co kryje się na tajemniczej wyspie. Ogromnym atutem książki są niesamowite fotografie dzieci, które ku przerażeniu czytelników, okazały się…  autentyczne.


Niezgodna – Veronica Roth

NiezgodnaJedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat, która z pewnością spodoba się fanom Igrzysk śmierci. Społeczeństwo, w którym żyje Beatrice jest podzielone na 5 frakcji: Nieustraszoność, Altruizm, Prawość, Erudycja i Serdeczność. W pewnym wieku każdy mieszkaniec musi wybrać jedną z nich, zwykle jest to frakcja, do której należą jego/jej rodzice. Podczas testu predyspozycji okazuje się, że dziewczyna nie należy tylko do jednej frakcji. Jednak nie może tego ujawnić, bo niezgodnym grozi śmierć. Jaką frakcję wybierze i czy spotka jeszcze kogoś takiego, jak ona?


Wszystko to, co wyjątkowe – Matthew Quick

Wszystko to, co wyjątkoweNanette jest grzeczną córką, dobrą uczennicą, gwiazdą szkolnego sportu. Jednak Nanette pewnego dnia przeczyta pewną książkę, która sprawi, że nie będzie już żadną z tych osób. Będzie buntowniczką. Szybko jednak się przekona, że każdy wybór ma swoją cenę, a każda decyzja podejmowana nawet w tak młodym wieku, może mieć długofalowe konsekwencje. Niezwykle interesująca opowieść o dorastaniu, o błędach, o poszukiwaniu siebie i próbie sprostania oczekiwaniom innych ludzi i swoim własnym. Książkę napisał Matthew Quick, autor słynnego Poradnika pozytywnego myślenia.


Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawachOkres dorastania to czas zadawania wielkich pytań i wkraczania w świat równie wielkich wątpliwości. Młodzi ludzie czasami czują się zagubieni, bo bombarduje ich masa informacji: od rodziców, od kolegów, ze świata technologii i rozrywki. Wybory, których dokonują w tym okresie mogą często zadecydować o ich przyszłości mimo, iż nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Ta książka to taka opowieść o wyborach, o drogowskazach, którymi warto w życiu się kierować. Gorzka czekolada, to 15 opowiadań, z których każde mówi o czymś innym: o odwadze, wolności, miłości, pozytywnym nastawieniu do świata. Wspaniała lektura przygotowana przez wybitne osobistości ze świata literatury.


Kaiko. It’s only game – Karol Poznański

Kaiko. It's only gameKiedyś uważało się, że ślęczenie przed ekranem i granie w gry komputerowe to lipa. Ale dzisiaj świat internetu, zdominowany przez youtube, pozwolił narodzić się całym społecznościom graczy i osób, które pokazują, jak grają, czyli gamerów. Młodzi uczestnicy wirtualnego świata, znaleźli wspólny mianownik, który daje im wrażenie przynależności do określonej grupy podobnych pasjonatów. Granie przestało być anonimowe, w zaciszu własnego domu. Kaiko to idealny przykład gracza-gamera, który ze swojej zabawowej pasji uczynił całkiem intratny biznes i to w bardzo młodym wieku.

 

 


Wybrane przeze mnie tytuły należą do kilku różnych gatunków literackich, jednak łączy je jedno: zachęcają młodzież do czytania, a przecież o to rodzicom chodziło. 🙂 Warto także dodać, że większość z nich to bestsellery z najważniejszych międzynarodowych zestawień książek dla młodzieży. Więcej moich propozycji książek dla młodzieży znajdziesz tutaj.

Wybierając prezent dla nastolatka zajrzyjcie także do innych zestawień, w których znajdują się książki dla młodzieży w określonym gatunku:

NAJLEPSZE KSIĄŻKI FANTASY DLA NASTOLATKÓW

NAJLEPSZE KSIĄŻKOWE PREZENTY DLA NASTOLATKI

tk_swieta2016_cover

Przeczytaj także