Muzeum poświęcone twórczości Tolkiena

Muzeum poświęcone twórczości Tolkiena miałoby powstać w domu, w którym pisarz mieszkał w latach 30. XX wieku. A chociaż autor opuścił budynek w 1947 roku, od tego czasu nie został on zmieniony. Ponadto to właśnie tam powstał Silmarillion i początek Władcy Pierścieni. Ten pomysł spodobał się nie tylko fanom twórczości autora, ale także aktorom, którzy mieli okazję zagrać w ekranizacji Władcy Pierścieni. Projekt popierają m.in. Martin Freeman, Ian McKellen czy John Rhys-Davies. Jak się jednak okazuje, sprawa wcale nie jest taka prosta. Ponieważ na zrealizowanie przedsięwzięcia potrzeba aż 4,5 miliona funtów, a czasu jest niewiele. Dlaczego?

Muzeum poświęcone twórczości Tolkiena

Fot.: materiały prasowe Breckon & Breckon

Muzeum poświęcone twórczości Tolkiena – czy ma szansę powstać?

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest brytyjska pisarka, Julia Golding. To ona wpadła na pomysł, by wykupić kamienicę, w której mieszkał Tolkien w trakcie swojej profesury w jednym z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, a Golding zorganizowała zbiórkę na ten cel. Pomysł szybko podłapali aktorzy z obsady Władcy Pierścieni, ale również piosenkarka Annie Lennox i ilustrator John Howe. Kwota, którą muszą zebrać to 4,5 miliona funtów – pozwoli ona nie tylko na wykupienie budynku, ale także przeprowadzenie w nim generalnego remontu.

Głównym założeniem jest, by w tym miejscu stworzyć centrum kultury, poświęcone Tolkienowi i jego książkom. W planach są więc programy literackie i warsztatowe. A do tego organizatorzy zbiórki pragną umieścić tam palarnię ziela fajkowego, dom hobbita, czy talan – platformę umieszczoną w koronie drzew. Taką samą, na której członkowie Drużyny Pierścienia spędzili noc podczas przejścia przez Lothlórie. W związku z tym na fanów twórczości Tolkiena czekałoby mnóstwo atrakcji.

Wpłaty na rzecz zbiórki można dokonać tutaj. Czasu na zebranie odpowiedniej kwoty nie ma zbyt wiele, ponieważ to jedynie 3 miesiące. Po tym okresie nieruchomość zostanie przekazana do otwartej sprzedaży. Jeśli pomysł zostanie wcielony w życie, to będzie to już drugie muzeum poświęcone twórczości Tolkiena. Od 2013 roku w Szwajcarii działa The Greisinger Museum.

Jak myślicie, czy uda się zgromadzić odpowiednie środki na czas? Książki J. R. R. Tolkiena znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także