Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada na 27 stycznia. To dobry moment, by przyjrzeć się bliżej literaturze faktu, która porusza ten ważny i jednocześnie trudny temat. Ponieważ celem tego dnia jest uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Książki, zebrane w dzisiejszym zestawieniu nie tylko pielęgnują pamięć o ofiarach zbrodniczej, hitlerowskiej machiny. To również ważne świadectwo, które wysyła w świat głośny komunikat – nigdy więcej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ochotnik - kup na TaniaKsiazka.plOchotnik Jack Fairweather

Kompletny obraz tajnej misji Witolda Pileckiego w KL Auschwitz. To dzięki niemu świat usłyszał, co tak naprawdę dzieje się za murami obozu w Oświęcimiu. Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holokaust? I czy misja Pileckiego miała szansę powodzenia? Autor dotarł do niepublikowanych wcześniej źródeł i zeznań świadków, tworząc opowieść o polskim bohaterze.

Dymy nad Birkenau - kup na TaniaKsiazka.plDymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska

To pierwszy literacki opis piekła na ziemi, jakim był nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka była pisana na gorąco, tuż po tym, jak w styczniu 1945 roku Sewerynie Szmaglewskiej udało się uciec z tak zwanego marszu śmierci. Wkrótce też stała się jednym z najważniejszych dowodów procesu norymberskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach HolokaustuMały Oświęcim Błażej Torański i Jolanta Sowińska-Gogacz

Książka poświęcona jest dziecięcemu obozowi w Łodzi, który powstał przy ulicy Przemysłowej. Autorzy zebrali tu zeznania i świadectwa osób, którym udało się przetrwać to piekło. Są tu również głosy ich rodzin i bliskich. Wszystko to składa się na przejmujący obraz tego, jak najmłodsi musieli radzić sobie w wojennej rzeczywistości.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach HolokaustuArchitekci śmierci Karen Bartlett

Autorka opowiada o rodzinie przedsiębiorców, która wspomagała SS w ich działaniach na rzecz Zagłady. To w murach ich zakładu zaczęły powstawać coraz bardziej nowatorskie projekty komór i pieców służących do zabijania ludzi i palenia zwłok.

Niewinni w Norymberdze - kup na TaniaKsiazka.plNiewinni w Norymberdze Seweryna Szmaglewska

Głośne procesy norymberskie, choć miały miejsce ponad pół wieku temu, do dziś stanowią najbardziej niewypowiedziany wyraz bólu i cierpienia niewinnych oraz okrucieństwa wojny. Autorka, jako jedyna Polka zeznawała w nich przed wymiarem sprawiedliwości. Teraz czytelnicy mają okazję przekonać się, jak wyglądały naprawdę.

Mała Norymberga - sprawdź na TaniaKsiazka.plMała Norymberga Agnieszka Dobkiewicz

W 1946 roku do Świdnicy zajeżdża transport więźniów. Tym razem jednak nie składa się on z jeńców radzieckich, polskich czy żydowskich. To kaci wracają do miejsca, w którym dokonywali kaźni, by stanąć przed sądem. Autorka przedstawia czytelnikom przebieg sześciu prowadzonych w tamtym okresie spraw. Ponadto znajdziecie tu wspomnienia zarówno niemieckich żołnierzy, jak i ich ofiar.

Krzyk wiatru - kup na TaniaKsiazka.plKrzyk wiatru Seweryna Szmaglewska

W tej książce Szmaglewska w swoim stylu pokazuje, jak nadzieja pozwala, ale też zobowiązuje, by pozostać człowiekiem, niezależnie od tego, czy mamy ku temu warunki. Poza tym czytelnicy znajdą tu fragmenty najważniejszych recenzji o książce oraz osobiste wspomnienie syna Seweryny Szmaglewskiej, profesora Jacka Wiśniewskiego.

Przeczytaj także