Marcin Wicha – laureat Paszportu Polityki 2017

Marcin Wicha - Laureat Paszportu Polityki

źródło: polityka.pl

Marcin Wicha został tegorocznym laureatem Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Autora doceniono za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem, która jest osobistym esejem, opowiadającym o godzeniu się ze śmiercią własnej matki. Do nagrody nominowani byli także Anna Cieplak oraz Paweł Sołtys.

Marcin Wicha w Rzeczach, których nie wyrzuciłem przy okazji sortowania przedmiotów pozostawionych po odejściu najważniejszej kobiety w jego życiu, porządkuje również swoje wspomnienia. Przedstawia w nich matkę jako silną, odważną osobę, żyjącą w niełatwej rzeczywistości PRL-u, a potem kapitalistycznej Polski. To piękny, wcale nie sentymentalny obraz kobiety, która nie bała się żyć według własnych zasad oraz walczyć o szacunek dla siebie i innych. To także wzruszający zapis procesu odchodzenia i żegnania się z bliskimi. Kapituła nagrody zwróciła jednak uwagę, że Rzeczy, których nie wyrzuciłem stanowi przede wszystkim opowieść o „słowach i milczeniu”. Oszczędną w formie, przez co niezwykle sugestywną i wymowną.

Marcin Wicha jest także autorem wydanej w 2015 roku książki Jak przestałem kochać design, stanowiącej połączenie powieści autobiograficznej z esejem. Pisarz zastanawia się w niej nad estetycznymi przemianami zachodzącymi w Polsce na przestrzeni ostatnich 40 lat. Nieodłącznym elementem jego opowieści są nawiązania autobiograficzne, dotyczące dorastania w domu architekta, negatywnie nastawionego do wszechobecnej, peerelowskiej brzydoty. Wiele z zawartych w książce przemyśleń wynika także z osobistego doświadczenia Wichy. Pisarz jest bowiem z wykształcenia grafikiem, mającym na swoim koncie projekty okładek książek, czasopism, plakatów i znaków graficznych. Krytycy docenili Jak przestałem kochać design za humor oraz erudycję autora.

Marcin Wicha pisze także dla dzieci. W 2011 roku ukazała się zilustrowana przez samego autora książka Klara. Proszę tego nie czytać – przezabawna historia o życiu pewnej bystrej i czasami złośliwej dziewczynki. Rok później na księgarniane półki trafiła Klara. Słowo na „Szy”,Łysol i strusia Marcin Wicha stanowiąca kontynuację losów inteligentnej dziewięciolatki. Przygody Klary podbiły serca dzieci oraz dorosłych nietypowym humorem oraz „mikołajkowym” stylem opowieści.

W 2013 Wicha wydał także książkę pt. Łysol i Strusia, w której wspólnie z główną bohaterką, Strusią, zastanawia się, czy grzeczność w życiu zawsze się opłaca? Jak tu być grzecznym, gdy nasze życie wywraca do góry nogami pies, który wygląda jak szczotka sedesowa, brzydko pachnie i brak mu wszelkich manier. Recenzenci są zgodni – to książka, przy której płaczą ze śmiechu zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

Książki laureata Paszportu Polityki 2017 Marcina Wichy znajdziecie tutaj >>

Przeczytaj także