Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki 2018

8 stycznia poznaliśmy laureatów Paszportów Polityki 2018. To była już 26. edycja przyznania tych najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W kategorii literatura doceniono Małgorzatę Rejmer i jej reportaż o Albanii i Albańczykach – Błoto słodsze niż miód.

Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki 2018. Błoto słodsze niż miód znajdziesz w TaniaKsiazka.pl

Głosy komunistycznej Albanii

Autorka pracowała nad tym reportażem w Albanii, do której przeprowadziła się w 2015 roku. Historie bohaterów Błota słodszego niż miód tworzą wyjątkowy obraz tego niezwykłego kraju. Rejmer skupia się na opowieściach o terrorze Envera Hodży, który chciał za wszelką cenę zrobić w Albanii komunistyczny raj. W wizji dyktatora nie było miejsca na wolność i swobodę obywateli. Skutki tej destrukcyjnej ideologii widać do tej pory, zwłaszcza w mentalności Albańczyków.

Bohaterzy Rejmer to silne jednostki, które nie chciały się zgodzić na ograniczenie ich wolności. Jednak komunistyczny ustrój i związane z nim represje niektórym z nich zniszczyły życie.

Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki 2018

Małgorzata Rejmer z Paszportem Polityki 2018. Błoto słodsze niż miód znajdziesz w TaniaKsiazka.plMałgorzata Rejmer urodziła się w 1985 roku w Warszawie. Pisze powieści i reportaże, które cieszą się uznaniem krytyków i zainteresowaniem czytelników. Literacko zadebiutowała już w wieku trzynastu lat. To wtedy jej wiersze zostały opublikowane przez czasopismo Okolica Poetów. Autorka za swoją debiutancką powieść pt. Toksymia (z 2009 roku) zdobyła nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim reportażowa twórczość Rejmer. Za Bukareszt. Kurz i krew z 2013 roku autorka dostała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Nagrodę Literacka dla Autorki „Gryfia”. Ten reportaż zapewnił jej też nominacje do Literackiej Nagrody Nike i Paszportów Polityki.

W tegorocznym rozdaniu Paszportów Polityki autorkę doceniono za jej najnowszy reportaż Błoto słodsze niż miód. Nagrodzono ją za: umiejętność wysłuchania ludzi niewysłuchanych, umiejętność znalezienia języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji.

Obok Małgorzaty Rajner pod uwagę brano jeszcze dwoje nominowanych autorów: Olgę Drendę za Wyroby. Pomysłowość wokół nas i Łukasza Zawadę za Fragmenty dziennika SI.

Książkę Błoto słodsze niż miód możecie znaleźć w naszej księgarni w tym miejscu. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników kulturalnie i społecznie zaangażowanych reportaży.

Przeczytaj także