Literacka Nagroda Nobla 2015 przyznana!

Literacka Nagroda Nobel 2015Już wiemy, kto zdobył Literacką Nagrodę Nobla 2015! Ta prestiżowa nagroda trafiła w ręce Swietłany Aleksijewicz, pisarki i dziennikarki, autorki książek historycznych.

Swietłana Aleksijewicz swoją narodowość określa jako białorusko-rosyjsko-ukraińską. Pisze w języku rosyjskim; jest znana jako autorka książek, filmów i sztuk teatralnych. To laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród. Na język polski jej książki zostały przetłumaczone nakładem Wydawnictwa Czarne.

W swojej twórczości Swietłana Aleksijewicz pisze o historii: autorka porusza między innymi tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, Czarnobyla. Pisarka jest krytycznie nastawiona do polityki Aleksandra Łukaszenki, czego wyraz daje w swojej twórczości. W związku z tym jej prace, zarówno twórczość pisarska, jak i dziennikarska, nie są wydawane w Białorusi.

Wśród popularnych w Polsce laureatów tego wyróżnienia warto wymienić Patricka Modiano, Alice Munro, czy naszą rodzimą poetkę, Wisławę Szymborską. Więcej o Nagrodzie Nobla przeczytasz TUTAJ.

Książki Swietłany Aleksijewicz kupisz w TaniaKsiazka.pl >>

Polecamy również lekturę innych dzieł literackich noblistów – dostępne są po przejściu tu.

Przeczytaj także