Księżna Margaret – Danielle Dutton

Zastanawialiście się kiedyś, komu przypadła historyczna rola pierwszej celebrytki? Księżna Margaret doskonale wpisuje się w ten dzisiejszy model. Już w XVII wieku zyskała status skandalistki, o której szeroko pisano na łamach najpopularniejszych w tym czasie gazet. Już niedługo, bo 24 lutego bieżącego roku w sprzedaży pojawi się książka pt. Księżna Margaret. Przybliży wam ona losy tej słynnej arystokratki i pozwoli poznać jej prawdziwe oblicze.

Księżna Margaret – kim była naprawdę?

Przede wszystkim książka stworzona przez Danielle Dutton to idealne połączenie powieści historycznej i biografii. Takie zestawienie gwarantuje nie tylko wiele emocji związanych z akcją, ale również garść najistotniejszych i często zaskakujących faktów. Księżna Margaret to niezwykły zbiór pamięci dość niedocenianej w gronie wybitnych przedstawicieli arystokracji Margaret Cavendish. Przyszło jej żyć w wieku XVII, w barokowej Anglii oraz objętej wojną Francji. Jej styl bycia był niezwykle awangardowy, wykazywała ponadprzeciętne zdolności i całkowitą niekonwencjonalność. Emocje wyrażała w tomikach poezji, filozoficznych esejach czy przewrotnych scenariuszach feministycznych sztuk teatralnych. Zdarzało się jej również tworzyć utopijne opowieści zaliczane do science fiction.

Czasy, w których przyszło jej żyć nie były jednak sprzyjające kobietom. Zwłaszcza tak twórczym, jak Margaret. Kolejną przeszkodą w realizacji pisarskich ambicji było arystokratyczne pochodzenie księżnej. Jednak to wszystko nie stało się blokadą. Wręcz przeciwnie, wyemigrowała ona do Francji. Mimo szalejącej w tle wojny domowej znalazła tam miłość swojego życia – Williama Cavendisha. Poślubiła go, a on całym sercem wspierał jej zamiłowanie do pisania i bezkompromisowe dążenie do celu. Kiedy jednak czas wojny minął, przyszła upragniona sława. Ale czy naprawdę okazała się tym, o co walczyła?

W wielu kręgach okryła się złą sławą. Kiedy zaczęła rodzić się prasa, pisano o Margaret, jako o największej celebrytce wszech czasów. Warto jednak dodać, że to nie przeszkodziło jej w uzyskaniu tytułu pierwszej i jedynej (przez następne 200 lat!) kobiety, która została zaproszona do angielskiego towarzystwa naukowego The Royal Society.

Przypominamy, że książka Księżna Margaret w sprzedaży pojawi się już 24 lutego bieżącego roku. Gorąco zachęcamy by sięgnąć po tę niezwykle inspirującą powieść!

Przeczytaj także