Książkowe prezenty dla fanów skandynawskich klimatów

Odkąd świat oszalał na punkcie surowego klimatu skandynawskich wnętrz, rozsmakował się w prostej kuchni rodem ze szwedzkich stołów i zapragnął nauczyć się nordyckiej sztuki szczęścia, spotyka się coraz więcej pasjonatów życia zgodnie z tą modą. Od siebie polecam wam przepiękne książki, które zachwycą fanów nie tylko skandynawskich kryminałów.

Dzięki tym książkom dowiecie się nieco więcej o najszczęśliwszych narodach świata i o tym, jak to możliwe, że z mrocznych, kryminalnych opowieści, chłodu norweskich fiordów i charakterystycznych nordyckich wzorów można uczynić symbole rozpoznawalne na całym świecie.

Trylogia Millennium – Stieg LarssonTrylogia Millennium

Trylogii Millenium udało się coś, co udaje się niewielu książkom. Wyszła poza swój gatunek. Czytają ją zarówno fani fantastyki jak i romansów, ludzie w każdym wieku, mężczyźni i kobiety. Historie kryminalne, w które wciąga czytelników Larsson, całkowicie pochłaniają, niemalże nie pozwalają złapać oddechu. Jedną z największych niesprawiedliwości tego świata jest fakt, że autor nie doczekał sukcesu swoich książek, nie usłyszał od świata: jesteś geniuszem. Na szczęście jego książki przetrwały i powinien przeczytać je naprawdę każdy.


Saga kryminalna - Camilla LackbergSaga kryminalna – Camilla Lackberg

Camilla Läckberg jest niemal tak znana jak Larsson, a każdy jej kolejny kryminał jest wydarzeniem w świecie literatury. Läckberg zasłynęła przede wszystkim jako autorka bestsellerowej serii z Eriką Falk. W jej powieściach kryje się misternie utkana tajemnica kryminalna, osadzona w skandynawskich krajobrazach, w przypadku tej serii w niewielkiej, szwedzkiej  miejscowości, Fjällbac.


Człowiek nietoperz / Karaluchy / Łowcy główCzłowiek nietoperz / Karaluchy / Łowcy głów – Jo Nesbo

Jo Nesbo to nazwisko doskonale znane polskim fanom kryminałów. Piłkarz, któremu kontuzja uniemożliwiła karierę został świetnym pisarzem, ofiarowując światu kryminalną serię z detektywem Harrym Hole. Książki Jo Nesbo słyną ze specyficznego klimatu, przesyconego niepewnością, humorem i niezwykłą przenikliwością.


Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął – Jonasson JonasStulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Ta książka to prawdziwy dowód na to, że nigdy nie jest za późno, aby naprawdę zacząć żyć. Opowiada o podróży, w którą udał się stuletni rezydent domu starców. To, co widział, robił, przeżył podróżując po całej Szwecji w kapciach i z ukradzionym bagażem jest przesączone zarówno ogromną dawką humoru, jak i pewnym akcentem życiowej mądrości i refleksji nad życiem człowieka.


Wszystkie smaki SkandynawiiWszystkie smaki Skandynawii – Claus Meyer

O mieszkańcach krajów skandynawskich wiemy już bardzo wiele. Są to jedni z najszczęśliwszych ludzi świata, jest wśród nich wielu doskonałych pisarzy, jeżdżą jednymi z najbezpieczniejszych samochodów na świecie, stworzonymi w odpowiedzi na surowy klimat krajów, w których żyją. Ale czy wiemy, co jedzą, oczywiście oprócz łososia? Claus Meyer to jeden z najbardziej znanych kucharzy na świecie. Zaprasza nas do świata tajników skandynawskiej kuchni w jej najlepszym wydaniu.


Duński przepis na szczęście – Jessica Alexander,  Iben SandahlDuński przepis na szczęście

Wielu z nas słyszało już, że w Skandynawii żyją jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Ale jak to możliwe, że w krajach, w których brakuje słońca, jest surowy i na ogół mroźny klimat jest tylu zadowolonych z życia ludzi? Autorki tej książki próbują opowiedzieć nam o źródle tego szczęścia. Okazuje się, że już od dzieciństwa duńskie dzieci są wychowywane w poczuciu równości, współpracy, wiary w swoje możliwości. Sposób wychowania, który naturalnie wprowadzili do swojego życia Duńczycy, może być wzorem dla wielu europejskich kultur.


Tilda i jej domek Tilda i jej domek – Finnaganer Tone

Styl skandynawski jest niezwykle ciepły i uroczy i taka własnie jest także Tilda. Ta fantastyczna książeczka ze wzorami i wykrojami dla laleczki Tildy będzie wspaniałym prezentem dla wszystkich młodych dam. Tilda jest urocza i wesoła, a przy tym niezwykle stylowa.


Kolorowy trening antystresowy. Skandynawskie inspiracjeKolorowy trening antystresowy. Skandynawskie inspiracje

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych cieszą się ogromnym powodzeniem z dwóch powodów: dorośli żyją pod coraz większą presją oraz dlatego, że tak naprawdę z pasji do kolorowania się nie wyrasta tylko przestaje się to robić bo… to dziecinne. Otóż już nie! Ta kolorowanka zawiera fantastyczne, skandynawskie wzory, które działają kojąco i wyciszająco, a przy okazji pozwalają wyżyć się artystycznie.


Skandynawia coś w sobie ma. Dla Polaków kojarzy się z ziemią obiecaną, miodem i mlekiem płynącą, Volvo, IKEĄ, zimnem i dosyć dziwną kulturą. Jednak ta kultura wkracza w sposób niewyobrażalnie gwałtowny do naszej własnej, oferując nam nowe smaki, nowe kryminały i nowe wzorce na to, jak mając to, co mamy, czuć się szczęśliwym. To z pewnością jedne z tych elementów kultury, które warto zapożyczać.

Sprawdźcie także inne propozycje tematyczne na prezent pod choinkę, znajdziecie je w artykułach:

GORĄCE NOWOŚCI 2016 ROKU Z HISTORIĄ W TLE

NAJLEPSZE PREZENTY DLA FANÓW „GWIEZDNYCH WOJEN”

NAJGORĘTSZE ROMANSE NEW ADULT NA PREZENT

NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA PREZENT DLA FANÓW KRYMINAŁU I SENSACJI

oraz na TanioKsiążkowej stronie prezentowej:

Zobacz prezenty

Przeczytaj także