Książki, które pozwalają oderwać się od Ziemi

Lubimy chodzić z głową w chmurach. Czuć się wolni jak ptaki. Stać na dachu wieżowca – oddaleni od gruntu – i patrzeć w bezkres na zachody słońca (oczywiście w bezpiecznej odległości od krawędzi). Unosimy głowy i patrzymy w niebo, lokując tam swoje myśli, marzenia, fantastyczne wizje. Gdzieś Tam szukamy absolutu. Chętnie latamy samolotem, drwiąc z grawitacji. Będąc w przestworzach, zmieniamy perspektywę i możemy na wiele rzeczy spojrzeć inaczej. Obecnie jednak nasze możliwości latania są mocno ograniczone, dlatego mam pewne rozwiązanie na to, by wznieść się w górę bez biletów lotniczych, a nawet bez ruszania się z domu. Czytaj książki, które pozwalają oderwać się od Ziemi!

Książki które pozwalają oderwać się od Ziemi

Książki, które pozwalają oderwać się od Ziemi

Wybrałam fascynujące książki, które pozwalają oderwać się od Ziemi. Część z nich zabierze Cię na pokłady samolotów, również bojowych, a dzięki jednej z lektur opuścisz nawet naszą galaktykę.

Dziewczyny w przestworzach Noelle Salazar

Dziewczyny w przestworzach Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Noelle Salazar, pisząc książkę Dziewczyny w przestworzach, inspirowała się życiorysami pilotek wojennych. Być może właśnie dlatego powieść ta stała się bestsellerem. Historie cichych bohaterek II wojny światowej, które pozostawały w cieniu mężczyzn, podbiły bowiem serca czytelników na całym świecie. Wszyscy bowiem znamy silne odważne bohaterki, które podczas wojny pełniły funkcje sanitariuszek czy łączniczek. Jednak o pilotkach, które walczyły w chmurach, słyszy się jakoś rzadziej.

Główną bohaterką książki jest Audrey Coltrane, której największą pasją już od dziecięcych lat jest lotnictwo. Fascynacja oraz ogromna determinacja nie powstrzymały jej przed tym, by dążyć do spełnienia marzenia nietypowego dla dziewczyny, zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku. Miała jasno postawiony cel, chciała zostać pilotką. Pobierała zatem lekcje latania u swego ojca i choć matka nie była zadowolona z jej wyborów, została instruktorką latania na Hawajach. Audrey prowadziła spełnione samodzielne życie. Realizował się, miała koleżanki, a nawet była zakochana. Jednak to cudowne życie zmieniło się w jednej chwili, która również zmusiła ją do zupełnie nowego spojrzenia na lotnictwo.

7 grudnia 1941 roku miał miejsce japoński nalot na amerykańskie bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor. To straszne wydarzenie, utrata bliskiej osoby i ogromna chęć zemsty doprowadziły do to tego, że Audrey podjęła najważniejszą decyzję w życiu. Dołączyła do korpusu pilotów, by stanąć w obronie ojczyzny. Zaryzykowała własne życie w walce o wolność i bezpieczeństwo rodziny i przyjaciół.

> Czytaj darmowy fragment <<

Książka Dziewczyny w przestworzach jest dostępna w naszej księgarni, pod tym linkiem.

Dziewczyny na Skrzydłach Anna Rudnicka-Litwinek

Dziewczyny na skrzydłach Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Podobną książką, ale o polskich pilotkach, biorących udział w podniebnych walkach podczas II wojny światowej, jest lektura Dziewczyny na skrzydłach autorstwa Anny Rudnieskiej – Litwinek. Poznajemy tu wiele fascynujących historii, które podkreślają rolę kobiet w polskim lotnictwie, m.in. Karolinę, czyli pierwszą Polkę samodzielnie pilotująca maszynę, która za sterami samolotu zasiadła już w latach 20. XX wieku. Autorka dzieli się z czytelnikiem opowieściami również o Barbarze, Annie i Jadwidze, które w czasie II wojny pilotowały myśliwce, a także przybliża sylwetę Kasi, dziewczyny z małej wioski, która latała MIG-iem!

Ta lektura zdecydowanie przeniesie Cię w chmury, motywując do działania. Skoro te dziewczyny stały się pilotkami w czasach, w których kobiety mogły w zasadzie jedynie marzyć o wielu profesjach zarezerwowanych dla mężczyzn, to czego nie możesz zrobić Ty w świecie, w którym w zasadzie nie ma żadnych granic?

Dziewczyny na skrzydłach są dostępne pod tym linkiem.

Stewardesy. Cała prawda o lataniu Krzysztof Pyzia

Stewardesy. Cała prawda o lataniu Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

 

Prezentując książki, które pomagają oderwać się od ziemi, pozostanę jeszcze chwilę na pokładzie samolotu. Tym razem proponuję Ci pozycję z literatury faktu, Stewardesy. Cała prawda o lataniu autorstwa Krzysztofa Pyzi. Lekturę tę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się zawodem stewarda lub stewardessy, a nawet sam chciałby właśnie w tym kierunku poprowadzić swoje życiowe plany.

Zawód stewardessy daje wiele możliwości: zwiedzasz świat, masz elastyczne godziny pracy, poznajesz wielu ludzi i masz naprawdę emocjonujące zajęcie. Pewnie dlatego jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie, a wokół niego narosło wiele mitów. Z nimi m.in. mierzy się autor w swojej książce, wyobrażenia zamieniając w fakty. Dzięki niemu masz szansę poznać tę pracę od kuchni. Dowiesz się, jak bardzo jest wymagająca i stresująca i jakie ogromne wymagania stawia przed kandydatami. Wiadomo, jak w każdej pracy – i tu – nie jest tylko różowo. Stewardessy muszą spełniać wszystkie zachcianki pasażerów bez mrugnięcia okiem, a w razie awarii opuszczają pokład samolotu jako ostatnie. Mimo to ich podniebne życie jest fascynujące. Chociażby przez sam fakt pracy tysiące metrów nad naszymi głowami.

Książkę Stewardesy. Cała prawda o lataniu możesz zamówić, przechodząc na tę stronę.

Kwestia sumienia James Blish

Kwestia sumienia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Kwestia sumienia Jamesa Blisha zdecydowanie oderwie Cię od Ziemi, a nawet przeniesie na inną planetę, Lithię. Ten odległy świat zamieszkują Lithyjczycy, inteligentne istoty przypominające ziemskie gady, które żyją w pokoju i w pełnej zgodzie z naturą. Nie wiedzą co to konflikty, czy przestępstwa. Nie znają również czegoś takiego jak wiara i religia. Populację mieszkańców obcej planety bada ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita i biolog, który przybył na Lithię w ramach ekspedycji. Jego praca badawcza skupi się wokół rozważań, czy rzeczywiście możliwe jest istnienie społeczeństwa doskonałego, w którym nie ma Boga? No i jaki stosunek mają mieć Ziemianie do tej kompletnie odmiennej cywilizacji, która nie zna agresji, przemocy, wojen i która przez cały okres istnienia pozostawała kompletnie bezbożna?

Ruiz-Sanchez będzie próbował odnaleźć się w trudnej sytuacji, usiłując pogodzić znaną mu wiedzę naukową z humanistycznymi aksjomatami i dogmatami wiary. To niestety doprowadzi go ku herezji. Od wyników jego badań zależy przyszłość zarówno Lithyjczyków, jak i Ziemian. Jak skończy się to zderzenie z nową kulturą? Dowiesz się, czytając książkę Kwestia sumienia, która dostępna jest w tym miejscu.

Powiązany artykuł:

Przeczytaj także