Książka Mała – powieść roku według „The Times”

Książka Mała - kup na TaniaKsiazka.plKsiążka Mała to powieść, która została nominowana do wielu prestiżowych literackich wyróżnień, m.in.: m.in. Walter Scott Prize for Historical Fiction i Rathbones Folio Prize. Poza tym „The Times” okrzyknął tę historię Książką Roku. Tytuł ten na polskim rynku będzie dostępny w sprzedaży od 1 września 2020 roku. Czego mogą spodziewać się po niej czytelnicy? To olśniewająca i pełna cierpkiej ironii opowieść o ambitnej sierocie, która w dziwnych i niespokojnych czasach przeistacza się w legendarną Madame Tussaud.

Książka Mała – kilka słów o fabule

W niewielkiej alzackiej wiosce, w 1761 roku, na świat przychodzi dziewczynka o ogromnym sercu. Po śmierci rodziców mała Marie trafia do terminu u chudego jak szczapa, ekscentrycznego rzeźbiarza, znanego jako doktor Curtius. To właśnie on, geniusz wosku oraz anatomii, zabiera ją ze sobą na gwarne ulice Paryża. Wspólnie znajdują kwaterę u apodyktycznej wdowy Picot i jej cichego, bladego syna. Wkrótce też przerabiają opuszczony Małpi Dom w wystawę figur woskowych. A ta w błyskawicznym tempie staje się prawdziwą sensacją.

Tym samym Marie, o której talencie artystycznym robi się coraz głośniej, wezwana zostaje do pałacu w Wersalu. To właśnie tam ulega czarowi księżniczki, spotyka króla i ma okazję zobaczyć władczą Marię Antoninę w połogu. Poza tym mała Marie urzeka innych swoją ciekawością świata, niewinnością, mądrością i przede wszystkim niezłomnością. Ponieważ zakochuje się, naraża życie, by ratować innych i bez wahania bierze los w swoje ręce.

W związku z tym woskowy interes rozkwita. Gabinet Doktora Curtiusa wystawia figury wybitnych postaci, od Jean-Jacques’a Rousseau po Benjamina Franklina. Jednocześnie daje schronienie podejrzanym typom. Tymczasem w Paryżu, poza murami pałacu, zaczyna wrzeć. Rozwścieczony motłoch żąda głów. A tych w gabinecie figur woskowych jest całe mnóstwo.

Przypominamy, że książka Mała na polskim rynku będzie dostępna w sprzedaży już od 1 września bieżącego roku. Prezentowaną dziś powieść autorstwa Edwarda Careya znajdziecie tutaj. Jeszcze raz gorąco polecamy tę historię wszystkim miłośnikom literatury pięknej. Sprawdźcie, jak narodził się fenomen Madame Tussaud.

Przeczytaj także