Już dzisiaj premiera „Hardej” Elżbiety Cherezińskiej

hardaNiezaprzeczalnym faktem jest, że Polska posiada bogate doświadczenie w dziedzinie historii, a wiele wydarzeń z przeszłości nadawałoby się na dobry serial. Być może na produkcję filmową trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Są jednak pisarze, którzy w dawnych dziejach doszukują się źródeł swoich porywających opowieści. Tak też było w przypadku Elżbiety Cherezińskiej i jej nowej powieści, Harda, która swoją premierę będzie miała 6 czerwca tego roku.

Autorka z niezwykłą lekkością i swobodą porusza się po przeszłości państwa polskiego, by wydobyć z niej najciekawsze momenty i fakty. Dzięki swojemu kunsztowi pisarskiemu zamienia je w historie porywające najbardziej wymagającego czytelnika oraz w zupełnie nowym świetle przedstawia to, co już za nami.

Harda to opowieść o Świętosławie, siostrze Bolesława Chrobrego, która od lat wychowywana u boku brata miała styczność z polityką. Posiadała wysokie ambicje i chociaż jej ojciec, Mieszko, miał zamiar wydać ją za mąż w celu umocnienia swoich sojuszy, Świętosławie marzył się tron. A ponieważ los bywa przewrotny, w drodze na dwór swojego męża natrafiła na kogoś, kto do reszty zawładnął jej sercem. Czy uda się jej pogodzić marzenia o byciu królową z gorącą miłością? Szczególnie w czasach, gdzie najlepsi przyjaciele stają się największymi wrogami i nie można już ufać nawet najbliższym…

Dzięki Elżbiecie Cherezińskiej czytelnik ma szansę poznać przejmujący los córki Mieszka I, a zarazem siostry Bolesława Chrobrego. Autorka skupia się na historii Świętosławy pokazując tym samym inne oblicze przeszłości i wydarzeń, które w dziejach Polski odegrały znaczącą rolę. Sięgając po Hardą przekonasz się, że tytuł księżnej to nie tylko z góry przypieczętowany los. To również możliwość wyborów i ich konsekwencje spadające nie tylko na jednostkę.

 

Przeczytaj także