Imre Kertész – „Ostatnia gospoda. Zapiski”

9788328021808Ostatnia gospoda. Zapiski to książka, której autorem jest Imre Kertész. Nie wszystkie opowieści są lekkie i przyjemne. Nie każda historia umieszczona jest w baśniowym świecie, gdzie para kochanków żyje długo i szczęśliwie. Tym razem proponujemy lekturę nieco bardziej ambitną i wymagającą niemałego skupienia. Imre Kertész to były więzień obozów koncentracyjnych. Laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 2002, to także krytyczny obserwator rzeczywistości i mistrz literatury współczesnej, którego warto słuchać.

Ostatnia gospoda. Zapiski – czyli przemyślenia autora

Jest to już kolejny tom dzienników autora, w których opisuje on swoje życie w latach 2001-2009. Imre Kertész nigdy nie ukrywał, iż publikowanymi relacjami chce dotrzeć do najbardziej wnikliwych oraz wymagających odbiorców. O jego książkach trudno powiedzieć „lektura na jeden wieczór”. Najnowsza publikacja to zbiór klasycznego studium przemijania, filozofii nad sensem życia, a także przemyślenia nad zasadnością starości. Autor ukazuje również, że los noblisty wcale nie jest łatwy, jakby wielu mogło to sobie wyobrażać. Pisarz w zaskakująco ludzki sposób nie boi się publicznie poruszać trudnych tematów. Rozpacza on nad objawami starzejącego się ciała, problemami z pęcherzem, Parkinsonem czy spadkiem libido. Nie uznaje on kompromisów, nie zna słowa „tabu”. Ukazuje, że pisarz nagrodzony Noblem również miewa problemy z weną twórczą.

Ostatnia gospoda. Zapiski autorstwa Imrego Kertésza to jedna z tych książek, którą trzeba znać. Głos autorytetu, głos przeszłości, o której każdy z nas powinien pamiętać. Ponadto to także niezwykle ciekawa powieść o życiu i przemijaniu. Doświadczenia pisarza sprawiają, że jej autentyczność poruszy niejedno serce i zapadnie na długo w pamięci każdego czytelnika. Serdecznie polecamy!

Przeczytaj także