Harry Potter and the Cursed Child już w sprzedaży!

Do premiery polskiego przekładu Harry Potter and the Cursed Child zostały jeszcze dwa miesiące. Ci, którzy nie chcą już dłużej czekać, mogą w końcu zaspokoić swoją ciekawość i sięgnąć po wersję oryginalną, a więc accio Harry Potter!

Harry Potter and the Cursed Child – rekord, który onieśmiela

Książka, która właśnie trafiła na TanioKsiążkową półkę sprzedała się w ciągu dwóch dni w 2 milionach kopii w USA i Kanadzie oraz 680 tysiącach kopii w Wielkiej Brytanii. To prawdziwy rekord, którego rynek księgarski nie doświadczył od dekady. Fani stali w całonocnych kolejkach, doświadczając swoistej czytelniczej tortury, jaką jest oczekiwanie na rozpoczęcie czytania książki, na którą tak długo się czekało. Ich cierpliwość tym bardziej była wystawiona na próbę, że przedstawienie na bazie historii Rowling, wystawiane na londyńskim West Endzie, biło rekordy popularności i zebrało niezwykle pochlebne recenzje krytyków.

Harry Potter and the Cursed ChildHarry Potter and the Cursed Child – skrypt, a nie powieść

Nikogo nie zniechęcił fakt, że książka to tak naprawdę skrypt sztuki. J K Rowling napisała go na prośbę fanów, którzy nie byli w stanie zobaczyć przedstawienia, na które bilety wyprzedały się w ciągu kilkunastu minut. Warto wiedzieć, że książka jest nie tylko oryginalna, jeżeli chodzi o formę. Jest także znacznie bardziej dojrzała niż poprzednie części Harry’ego. Ponadto, zawiera mniej bajkowych i magicznych elementów, do których przyzwyczaiła nas Rowling, za to zawiera znacznie więcej komizmu. Te wszystkie elementy sprawiają, że nowy Harry zyskuje zupełnie wyjątkową jakość. Pozwala na nowo odkryć niezwykły świat naszego ulubionego czarodzieja. Nie obawiajcie się tego, że książka jest skryptem sztuki teatralnej. Dialogi są doskonale napisane i szybko zapomnicie, że w rzeczywistości nie czytacie książki w klasycznej formie.

Harry Potter and the Cursed Child – trudy bycia ojcem

Those we love never truly leave us, Harry. There are things that death cannot touch.

Ósma już część Harry’ego Pottera tym razem skupia się wokół postaci Albusa, najmłodszego dziecka słynnego czarodzieja. Podobnie jak ojciec, Albus ma na czole charakterystyczne znamię. Chłopiec czuje na sobie brzemię przeszłości, z którą zmagał się ojciec i nie chce być jej częścią. Okaże się jednak, że zło nie zniknęło całkowicie wraz ze śmiercią Voldemorta i powróci by tym razem zakłócić spokój nie tylko samego Harry’ego, ale także jego rodziny. Trudności pojawią się także w relacji ojciec – syn, która nie będzie przebiegała tak gładko jak Harry by sobie tego życzył.

Harry Potter and the Cursed Child – fani są zachwyceni

Nie przejmujcie się tym, że nowy Harry Potter to skrypt sztuki i czyta się tę książkę troszkę inaczej. Nie martwcie się tym, że Ron, Hermiona i Harry już nie są dziećmi ani nastolatkami, których tak uwielbialiśmy w poprzednich częściach. Potraktujcie tą książkę jak dar, którym w rzeczywistości jest. J K Rowling miała już dawno zamknąć rozdział Harry’ego Pottera i tym razem zapiera się, że jest to prawdziwe pożegnanie z tym bohaterem. Niezwykle pozytywne oceny na GoodReads.com, entuzjastyczna ocena krytyków i zachwyt fanów, którzy przeczytali już tą książkę, świadczy o tym, że Rowling najzwyczajniej w świecie dała radę 🙂

Harry’ego Pottera w wersji angielskiej znajdziecie tutaj. Czekanie w końcu dobiegło końca 🙂

Przeczytaj także