Grzegorz Kasdepke napisze książkę dla dorosłych!

Grzegorz Kasdepke to jeden z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci w Polsce i zdobywca wielu prestiżowych nagród. Do tej pory napisał ponad 40 książek. Jego słynna już Kacperiada została zekranizowana, co na polskie warunki jest ogromnym osiągnięciem. W udzielonym nam wywiadzie pisarz przyznał, że ma w planach napisanie książki dla dorosłych czytelników. Ponadto planuje także wydanie książek dla nastolatków.

Nie taka prosta sprawa

Grzegorz KasdepkePisanie książki dla dorosłych czytelników nie jest zadaniem prostym, dla pisarza, który jest utożsamiany z literaturą dziecięcą.

Jest wielu wydawców, którzy proszą mnie o napisanie książki dla dorosłych czytelników. Zanim jednak taka książka powstanie, muszę mieć pewność, że nie będzie dobra, ale bardzo dobra. Zdaje sobie sprawę z tego, że jako rozpoznawalny autor książek dla dzieci będę szczególnie “wzięty pod włos” przez recenzentów  – powiedział Kasdepke.

Być może podobny dylemat miała J.K. Rowling, kiedy zdecydowała się na wydanie swoich kryminałów pod pseudonimem. Jednak Grzegorz Kasdepke, zapytany o to, czy będzie posługiwał się pseudonimem, wyraźnie dał nam do zrozumienia, że raczej nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania. Jednak dodaje tajemniczo: Jeszcze zobaczymy.

O czym byłaby pierwsza książka dla dorosłych autorstwa Kasdepke? Pisarz nie chce zdradzić. Na razie wszystko jest w sferze planów.

Będą książki dla nastolatków?

Nastolatki to pokolenie, które ucieka od czytania

Rozszerzenie grupy czytelników o nastolatków pisarz tłumaczy tym, że chciałby, aby jego młodzi obecnie czytelnicy, mogli kontynuować przygodę z jego książkami, także kiedy już trochę podrosną. Ponadto, wyraźnie obserwuje się odpływ starszych czytelników od czytania. Stąd pomysł, aby zachęcić młodzież, żeby nie rezygnowała z czytania książek, nawet kiedy wyrośnie z literatury dziecięcej.

Co po Kacperiadzie?

Pisarz powiedział także, że są plany przenoszenia następnych książek jego autorstwa na ekran. Ma powstać między innymi ekranizacja opowiadań autora z serii romansów dla przedszkolaków, między innymi Kocha, lubi, szanuje oraz książek z serii Kuba i Buba. Pisarz przyznał, że pomysłów jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie udaje się zrealizować.

Kasdepke zapytany o to, skąd czerpie pomysły na swoje książki, przyznał, że oczywiście z własnych doświadczeń rodzicielskich. Jednak aby być stale “na topie” w sprawach dziecięcych problemów (jego syn ma już 21 lat), cały czas rozmawia z dziećmi na różnych spotkaniach.

Idealny autor książek dla dzieci

Miejmy nadzieję, że informacje dotyczące najnowszych książek autora pojawią się już wkrótce. Tymczasem dokonałam własnego, niezwykłego odkrycia. Po rozmowie z pisarzem wiedziałam już, co skrywa się za sukcesem jego książek. To przesympatyczny, ciepły i niezwykle pozytywnie nastawiony do życia pisarz. Nic dziwnego, że dzieciaki go uwielbiają, a jego książki pochłaniają uwagę kolejnych pokoleń dzieci, zachęcając najmłodszych do rozpoczęcia tej cudownej przygody, jaką jest czytanie.

Przeczytaj także