Gorące nowości 2016 roku z historią w tle

Szukasz niebanalnej książki? Wybierz jeden z tytułów z tej listy. Poza jednym wyjątkiem, są to książki wydane w 2016 roku, w których oprócz pierwszoplanowej akcji, dużą rolę odgrywa tło historyczne. Wśród tytułów, które polecam są emocjonujące historie, które sprawdzą się na prezent dla mamy, siostry, córki. Co najmniej kilka z tytułów – Harda, Słowik, Hubal – to świetna propozycja prezentowa również dla brata, taty czy męża.

HardaHarda – Elżbieta Cherezińska

Harda jest bardzo udaną rekonstrukcją najwcześniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Tytułową Hardą jest Świętosława, siostra Bolesława Chrobrego. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie stanowią świat, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością pióra i drapieżnością sokoła.


Słowik – Hannah KristinSłowik

W Słowiku znajdziecie dwie zupełnie różne osobowości, dwa różne spojrzenia na okupację Francji podczas II wojny światowej. Niezwyke wciągający obraz, którego poznanie boli, ale również uczy.


HubalHubal – Jacek Komuda

Ta książka Komudy to mroczna, powiedziałabym „męska” literatura. Tym razem poznamy losy Hubala, nazywanego ostatnim żołnierzem września. Fabularyzowany dokument dla osób o mocnych nerwach.


Ross Poldark – Winston GrahamRoss Poldark

Powód sięgnięcia po ten tytuł świetnie opisała Magda, TanioKsiążkowa recenzentka: „Historia osadzona w XVII wieku w Kornwalii przyciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Powieści tego typu wywołują ciekawość, złość, nadzieję, wiarę, sympatię, radość i wiele innych emocji”.

 


Dziedzictwo Orchana – Aline OhanesianDziedzictwo Orchana

Historia wielkiej, tragicznej miłości, której tło stanowią mroczne dzieje masakry Ormian. Te brutalne, ale stosunkowo mało znane wydarzenia historyczne są glebą, na której wyrosło piękne uczucie. Młody bohater pozna rodzinne tajemnice, które fascynują, ale również przerażają.


Złota godzina – Sara DonatiZłota godzina

Prawie 900-stronicowa saga, której akcja rozpoczyna się w Nowym Jorku w 1883 roku to gratka dla każdego, kto lubi czytać książki z historią w tle. Świetny pomysł na to, jak oderwać się do współczesności i pospacerować po ulicach, które obecnie wyglądają zupełnie inaczej.


Wołyń. Siła traumy – Maria Fredro-BonieckaWołyń. Siła traumy

Książka trudna, bolesna, przez którą przelewa się fala nienawiści i cierpienia. Obowiązkowa lektura dla osób, które niewiele wiedzą o rzezi wołyńskiej, oraz takich, które chcą poznać fakty z pierwszej ręki, czyli od świadków tamtych wydarzeń.


Światło, którego nie widaćŚwiatło, którego nie widać – Anthony Doerr

Ta książka nie pojawiła się na polskim rynku w 2016 roku, wobec czego przemycam ją na samym końcu. Historia niewidomej dziewczyny i niemieckiego żołnierza porusza serce i każdy, kto lubi książki z historią w tle (tutaj: II wojna światowa), powinien poznać ten tytuł.

Za faktami historycznymi zawsze kryją się ludzie, ich losy, uczucia, to, co zyskali i to, co stracili. Te książki przedstawiają ważne wydarzenia historyczne z perspektywy różnych osób, wpływu jaki miały na ich życie i na losy ich rodzin. W książkach, które zaproponowałam fikcja literacka przeplata się z prawdą, prawdą czasami trudną do zniesienia. Warto sięgnąć po te tytuły, żeby przez chwilę stanąć w ogniu wielu ważnych wydarzeń i zrozumieć ich prawdziwy sens lub jego brak.

Przygotowując paczki świąteczne zajrzyj też do artykułów:

NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA PREZENT DLA KOBIET

NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA PREZENT DLA FACETA

oraz na TanioKsiążkową stronę prezentową!

Znajdź prezent

Przeczytaj także