George Orwell Rok 1984

orwell - CopyKażdy czytelnik spotkał się kiedyś ze stwierdzeniami typu: „świetna książka, musisz koniecznie ją przeczytać”. Bywały książki, które nie zawsze spełniały wasze czytelnicze oczekiwania. Jednak w większości przypadków z pewnością byliście wdzięczni, że usłyszeliście o danym tytule. Drodzy czytelnicy, dziś to my wychodzimy do was z taką właśnie propozycją. Chodzi o powieść zaliczaną do klasyki literatury, Rok 1984 G. Orwella. Jeżeli jeszcze o niej nie słyszeliście lub jej nie czytaliście to koniecznie musicie to zrobić!

Książka Orwella Rok 1984 została po raz pierwszy wydana w 1949 roku. Autor wyraża w niej swój pogląd i obawę przed tak złowrogim i strasznym systemem rządów jakim jest totalitaryzm. Przedstawia on zamknięty, wręcz klaustrofobiczny świat w którym na wszystkich zwrócone są oczy „Wielkiego Brata”. Ludzie żyją w ciągłym strachu. Wolność i sprawiedliwość nie ma racji buty. Z kolei zbrodnią jest już sama myśl niezgodna z ideą Partii. Dalsze konsekwencje takiego zachowania są tragiczne.

„Myślozbrodnia nie pociąga za sobą kary śmierci: myślozbrodnia jest śmiercią” – George Orwell, Rok 1984

Angielski pisarz przedstawia swoją wizje w niewiarygodnie realistyczny i przekonujący sposób. Z każdą stroną lektury zastanawiamy się czy faktycznie jest już ona przeszłością, czy może jednak dopiero zmierzamy w jej kierunku. Sprawia to, że pochłonięci fabułą jesteśmy w stanie odczuć grozę tych okropnych zdarzeń i niejednokrotnie przeżyć wewnętrzne rozterki.

Upadek komunizmu nieco oddalił antyutopijny scenariusz powieści. Data czarnego obrazu świata ukazanego przez Orwella również jest już daleko za nami. Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się bezpiecznie, gdyż ryzyko takiego świata będzie istniało zawsze. Bez wątpienia jest to powieść ponadczasowa, która obrazuje zniewolenie człowieka i jego strach przed władzą. Treść zaprezentowana przez angielskiego pisarza na długo zapada w pamięci.

Wcześniej czy później po prostu trzeba sięgnąć po Rok 1984 G. Orwella.

Rok 1984 G. Orwella w TaniejKsiążce już od 8,28 zł >

Przeczytaj także