Fernanda Melchor, Czas huraganów – więcej niż kryminał – zapowiedź

Czas huraganów Fernandy Melchor to więcej niż kryminał. Autorka przekracza konwencjonalne granice, a fabularna historia ma na celu próbę odpowiedzi na pytanie, które etyków nurtuje od wieków — o naturę zła. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Mova już 11 sierpnia.

Fernanda Melchor, Czas huraganów - więcej niż kryminał - zapowiedź

Czas huraganów Fernandy Melchor —
— makabryczna zbrodnia i portret meksykańskiej prowincji

Dzieci z La Mantosy podczas zabawy znajdują zwłoki kobiety. Okazuje się, że znalezione w kanale ciało to jedna z mieszkanek podupadającej miejscowości, lokalna wiedźma. Kobieta z jednej strony budziła strach, zwłaszcza wśród miejscowych mężczyzn i jednocześnie często okazywała się jednym ratunkiem dla kobiet.

Czytelnik wraz z bohaterami będzie próbował dowiedzieć się, nie tyle kto odpowiada za jej śmierć, bo tego dowiadujemy się praktycznie na początku historii, ile dlaczego do niej doszło.

Im bliżej wyjaśnienia zagadki, tym mroczniej i brudniej. Zepsucie i brutalność toczą bohaterów powieści, a każdy z nich wnosi do śledztwa niepokojące szczegóły. Trudna prawda jest jak trucizna, skaża wszystko wokół.

Okazuje się, że La Mantosa to miejsce pełne bólu, zawiści i uprzedzeń. Przemoc i skrajnie patriarchalny porządek są w meksykańskiej prowincji codziennością. To świat, w którym miejsce i los człowieka określają stereotypy i wykluczenia.

México feminicida — (Meksyk kobietobójca)

La Matosa to miejscowość, którą pisarka wymyśliła na potrzeby swojej powieści. Jednak wielu doszukuje się w niej analogii do małych wiosek i miasteczek stanu Veracruz. Pisząc o swoich bohaterach Melchor niejako portretuje konserwatywny Meksyk, w którym rząd robi niewiele, żeby ukrócić kobietobójstwo.

Meksykańskie stowarzyszenia feministyczne od kilku lat walczą o sprawiedliwość dla kobiet, które są mordowane i gwałcone, a tylko 10% morderców i zaledwie 2% gwałcicieli po procesach trafia do więzień. To kontekst, którego nie można pominąć podczas lektury Czasu huraganów.

Polskie wydanie książki Czas huraganów Fernandy Melchor trafi na półki księgarń dzięki wydawnictwu Mova, powieść przetłumaczyła Katarzyna Sosnowska. Premierę zaplanowano na 11 sierpnia.

Czas huraganów możecie już zamówić w ramach zapowiedzi w naszej księgarni w tym miejscu.

Przeczytaj także