Ekranizacje książek 2016 – 5 tytułów, które warto znać

ekranizacje ksiazek 2016Wśród czytelników książek panuje przekonanie, że ekranizacje książek są gorsze od swoich literackich pierwowzorów. Przy każdym filmie, który został nakręcony na podstawie bestselleru, wybuchają zagorzałe kłótnie na ten temat.
Chociaż wielu fanów jakiejś pozycji marzy o obejrzeniu swojej ukochanej książki na szklanym ekranie, zawsze istnieje obawa, że producenci ekranizacji zniszczą wyobrażenia czytelnika na jej temat albo całkowicie zmienią fabułę.

W tym roku pojawią się ekranizacje książek, którym warto przyjrzeć się bliżej. O kilku z nich piszemy poniżej.

Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins

Prawdziwy hit wydawniczy końcówki zeszłego roku. Grono czytelników podzieliło się przy tej książce na dwa obozy. Jedni byli zachwyceni, inni poczuli rozczarowanie lekturą.

Fabuła opowiada o Rachel – kobiecie nieszczęśliwej i uzależnionej. Każdego ranka podróżuje pociągiem, który zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem.  Jest to doskonały punkt do obserwowania pary, która mieszka w jednym z domków jednorodzinnych znajdujących się niedaleko miejsca postoju. Ludzie ci fascynują Rachel, ponieważ zdają się wieść idealne życie, którego ta im zazdrości. Jednak pewnego dnia widzi scenę, która zaburza ten obraz i od tej chwili już nic nie jest takie samo.

Ekranizacja książki pojawi się w polskich kinach 7 października. Mroczny klimat zwiastuna i doskonała Emily Blunt w roli Rachel zachęcą każdego do pójścia do kina.

Sługi boże, Adam Forman

Rasowy, polski kryminał autorstwa czterech twórców (Mariusz Gawryś, Piotr Głuchowski, Paweł Goźliński i Maciej Strzembosz) piszących pod pseudonimem. Choć okładka nie zachęca do sięgnięcia po tę książkę, fabuła jest naprawdę wciągająca.

Młoda Niemka popełnia samobójstwo, rzucając się z Mostka Czarownic łączącego dwie wieże wrocławskiego kościoła. Ale czy to na pewno było samobójstwo?

Wkrótce kolejna kobieta ginie w podobnych okolicznościach. Śledztwo w tej sprawie prowadzi komisarz Warski, który nie tylko musi wykryć sprawcę, ale również nauczyć się współpracować z policjantką z Berlina – Aną Wittesch. Tylko że Ana ma tajemnicę.

Dwóch twórców książki – Mariusz Gawryś i Maciej Strzembosz – zaangażowało się w produkcję filmu opartego na jej podstawie. Obaj napisali scenariusz, a Mariusz Gawryś dodatkowo zajął się reżyserią. Na pewno ekranizacja książki, która wychodzi do kin już 16 września, nie zawiedzie oczekiwań czytelników.

Nerve, Jeanne Ryan

Ten pasjonujący thriller opowiada o Vee, uczennicy liceum, która zostaje wybrana do udziału w transmitowanej na żywo grze internetowej. Gra polega na podejmowaniu kolejnych, coraz bardziej ryzykownych wyzwań. Wysokie nagrody kuszą ją do ich podejmowania, choć każde jest bardziej wymagające od poprzedniego. W ostatnim wyzwaniu stawką jest wszystko albo nic, tylko że Vee musi postawić na szali swoje życie. Czy podejmie takie ryzyko?

Ekranizacja książki pojawiła się w kinach 2 września, a główną rolę gra znakomita Emma Roberts.

Osobliwy dom pani Peregrine, Ransom Riggs

Ekscytujący thriller młodzieżowy, pierwsza książka z cyklu Pani Peregrine. Głównym bohaterem jest Jacob, który po tajemniczej śmierci dziadka wyrusza na odciętą od świata i opuszczoną przez ludzi wyspę. Na miejscu okazuje się jednak, że znajdujący się na niej opustoszały sierociniec jest zamieszany przez dzieci. Z pozoru nieszkodliwe sieroty okazują się być nie tylko tajemnicze, ale również niebezpieczne. Czy to możliwe, że nie zostały odizolowane bez powodu?

Ekranizacja książki wychodzi do kin 7 października. Tim Burton w roli reżysera gwarantuje kawał dobrej, filmowej rozrywki.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, J. K. Rowling

Prawdziwa gratka dla fanów sagi o Harrym Potterze. Autorka tych bestsellerów wydała jeszcze jedną książkę ze świata młodego czarodzieja. Choć Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć jest lekturą stylizowaną na podręcznik szkolny, to dla każdego czytelnika, który wychował się na książkach J. K. Rowling, będzie smakowitym kąskiem.

Ekranizacja książki wychodzi do polskich kin 18 listopada. Obraz ten jest uzupełnieniem swojego książkowego pierwowzoru, bo przedstawia autora podręcznika w trakcie procesu jej tworzenia. Pozycja obowiązkowa dla zagorzałych fanów Harry’ego Pottera i jego magicznego świata. Tym bardziej, że w rolę reżysera wcielił się David Yates – człowiek odpowiedzialny za cztery ostatnie ekranizacje książek o młodym czarodzieju.

 

Jakie ekranizacje książek  Wy chcielibyście zobaczyć na wielkim lub małym ekranie?

Przeczytaj także