Czytelnictwo w Polsce za 2019 rok – notujemy wzrost!

Czytelnictwo w Polsce za 2019 rok uległo nieznacznej poprawie, co powinno być naszym ogromnym powodem do dumy. Ponieważ okazuje się, że w minionym roku rodacy chętniej sięgali po literaturę. Oczywiście powodów podniesienia statystyk jest kilka. Wszystko to wyjaśniają badania, przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową. Wyniki zostały opublikowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jesteście, jak obecnie według statystyk wygląda czytelnictwo w Polsce? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Czytelnictwo w Polsce za 2019 rok – dobre wieści

Czytelnictwo w Polsce 2019

W 2019 roku aż 39% Polaków zadeklarowało, że sięgnęło przynajmniej po jedną książkę. Tym samym warto tutaj wspomnieć, że to najlepszy wyniki od 2014 roku! Od tego czasu do 2019 roku czytelnictwo w kraju utrzymywało się na poziomie 37-38%. Ponadto badania wykazały, że wzrosła liczba czytelników okazjonalnych, którzy sięgnęli po 1-2 lub 3-6 książek. Natomiast intensywni czytelnicy, którzy sięgają powyżej 12 książek rocznie, także powiększyli swoje grono.

Biblioteka Narodowa ma kilka wyjaśnień, na temat tego, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania książkami. Po pierwsze to coraz bardziej popularne ekranizacje powieści, które sprawiają, że odbiorcy zwracają uwagę na literaturę. Podobnie rzecz ma się z grami. Warto też nadmienić, że w 2019 roku Nagrodę Literacką Nobla otrzymała Olga Tokarczuk. W związku z tym wzrosło zainteresowanie jej książkami. Niezwykle popularny stał się także serial Wiedźmin, a to z kolei sprawiło, że powieści Andrzeja Sapkowskiego również zyskały większy zasięg.

Czytelnictwo w Polsce za 2019 rok – książki tradycyjne nadal na topie

Polacy najchętniej sięgali po publikacje w formie papierowej – taki format wybrało aż 98% czytelników. Korzystanie z E-booków zadeklarowało 6% badanych, natomiast audiobooków słuchało 7,2% odbiorców. W związku z tym wyraźnie widać, że tradycyjna książka wciąż jest na topie i na razie nie ma sobie równych konkurentów.

Skąd pochodziły książki, które Polacy czytali w 2019 roku? Raport Biblioteki Narodowej wskazuje na fakt, że znacznie wzrosła liczba książek, kupowanych w ramach prezentu. To aż 31%, podczas gdy w latach ubiegłych ta liczba oscylowała w granicach 23%. Ponadto kolejne źródła pozyskania książek to: zakupy – 41%, pożyczenie od znajomego – 35%, wypożyczenie z biblioteki – 27% oraz własny księgozbiór – 20%.

Czytelnictwo w Polsce 2019

Źródło: Biblioteka Narodowa

Czytelnictwo w Polsce za 2019 rok – autorzy, po których sięgaliśmy najchętniej

Jak już wspomnieliśmy, w 2019 roku Tokarczuk otrzymała Nobla, więc znacznie wzrosło zainteresowanie jej publikacjami. Nic więc dziwnego, że z łatwością znalazła się w pierwszej trójce, zajmując drugie miejsce na podium. Zwycięzcą okazał się Remigiusz Mróz, natomiast trzecie miejsce należy do Stephena Kinga. Warto tutaj zauważyć, że zarówno Mróz, jak i King mają w dorobku wiele publikacji, które w 2019 roku doczekały się ekranizacji. Ponadto badanie wykazuje, że czytelnicy najchętniej sięgali właśnie po powieści kryminalne, sensacyjne czy thrillery psychologiczne. Andrzej Sapkowski znalazł się na szóstym miejscu, na siódmym Katarzyna Bonda zaś Blanka Lipińska na dziewiątym.

A wam po ile książek w 2019 roku udało się sięgnąć? Koniecznie dajcie nam znać! Tymczasem, jeśli pragniecie uzupełnić swoją domową biblioteczkę, koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Przeczytaj także