Cztery pory roku w afgańskiej wiosce – już wkrótce!

Cztery pory roku w afgańskiej wiosceCztery pory roku w afgańskiej wiosce autorstwa Anny Badkhen w sprzedaży ukaże się już 21 października bieżącego roku. Ponieważ jesienna aura nieuchronnie roztacza się nad coraz krótszym dniem, warto zaopatrzyć się w dobrą książkę.

O czym mówi powieść Cztery pory roku?

Jest to niezwykle przejmujący reportaż. Anna Badkhen w 2011 roku po raz pierwszy udała się do Afganistanu, jako korespondentka wojenna. Jej przygoda na tym jednak się nie zakończyła. Oczarowana krajobrazem i przejęta niespokojną sytuacją na owym terenie, postanowiła wrócić. Czytelnikowi ukazuje fatalistyczną atmosferę, która panuje tu każdego dnia. Uzależnienie od opium nie uchodzi za nic nadzwyczajnego, zaś telefon komórkowy to luksus, o którym mieszkańcy mogą tylko pomarzyć. Na dodatek nikt nie może czuć się bezpiecznie, ponieważ na każdym rogu czają się Talibowie. Tytułowe cztery pory roku to symbol. Czas, w którym kobiety zamieszkujące wioskę Oka, wraz z dziećmi tkają kolejny dywan. Książka jest idealnym odwzorowaniem blasków i cieni codziennej egzystencji w afgańskiej wiosce.

To nie pierwsze sprawozdanie Anny Badkhen na temat trudnych sytuacji w miejscach, gdzie zrodził się konflikt. Pisarka na koncie ma reportaż z Bliskiego Wschodu, Kaukazu, Azji Środkowej, Rosji oraz Afryki Wschodniej. Udziela się również na łamach czasopism takich jak: „San Francisco Chronicle”, „The New Republic”, „Foreign Policy” czy „The Boston Globe”.

„National Geographic” skomentowało najnowszy reportaż Anny Badkhen następująco: Nieustraszenie […] miesiąc po miesiącu, obrządek za obrządkiem, spotkanie po spotkaniu, wątek za wątkiem, Badkhen tworzy cudowny dywan tkany słowem, który we wzruszający sposób ukazuje pozorne i prawdziwe życie w Oce i we wszystkich Okach na krośnie Afganistanu.

Przypominamy, że książka Cztery pory roku w afgańskiej wiosce ukaże się 21 października tego roku. Gorąco polecamy!

Przeczytaj także