Cykl Grisza – po serialu Cień i kość

Po koniec kwietnia na Netflixie miał premierę serial fantasy, który powstał na podstawie powieści Leigh Bardugo – Cień i kośćJeżeli jeszcze nie znacie książek z serii Grisza, chcecie poznać pierwowzór i przede wszystkim dowiedzieć się, co czeka bohaterów, to najwyższy czas po nie sięgnąć!

Cykl Grisza – po serialu Cień i kość

Serial Cień i kość powstał na podstawie tej powieści

Cień i kość – tom 1.

Cień i kość to powieść otwierająca serię fantasy dla młodzieży. Autorka z jednej strony wprowadza czytelników w stworzony przez siebie świat i przedstawia bohaterów, na których patrzymy oczyma Aliny – głównej bohaterki. Z drugiej – prowadzi pełną przygód i intryg fabułę, którą otwiera serię.

Świat, który zna Alina, jest podzielony Fałdą Cienia – mrocznym pasem, w którym poza potworami nie ma życia. Ludzie, żeby podróżować między krainami, przeprawiają się przez teren pozbawiony światła. Główna bohaterka ma odbyć swoją pierwszą podróż przez Fałdę. Alina nigdy nie podejrzewała, że może być griszą (osobą posiadającą nadprzyrodzone zdolności). Ale kiedy podczas podróży przez mrok wszystko idzie nie tak, a statek zostaje zaatakowany przez czające się w mroku stwory, w Alinie uaktywnia się unikalna moc.

Serial Cien i kość - co będzie dalej? Dowiesz się z książek z cyklu Grisza

Oblężenie i nawałnica – tom 2.

Alina i jej przyjaciel Mal nie mają za wiele czasu i nie mają nikogo, do kogo mogliby się zwrócić o pomoc. Alina musi stworzyć armię griszów i stanąć na jej czele. Inaczej ich świat może przestać istnieć. Szansę widzą we współpracy z owianym złą sławą korsarzem.

Wieść o tym, że dziewczyna jest Przywoływaczką Słońca zatacza coraz szersze kręgi. Wrogowie zrobią wszystko, żeby ją odnaleźć. Zmrocz nie spocznie, póki nie znajdzie sposobu na to, żeby przejąć moc Aliny.

Moc dziewczyny rośnie, a ona musi nad nią zapanować. Za taką siłę trzeba zapłacić, zwłaszcza że dziewczyna sięga po zakazaną magię, która pomału zaczyna odbierać jej człowieczeństwo.

Zniszczenie i odnowa - finał serii Grisza

Zniszczenie i odnowa – tom. 3.

Zmrocz, a wraz z nim mrok, rosną w siłę. Alina, tropiciel i resztki magicznej armii muszą się ukrywać. Wszyscy marzą o bezpiecznym schronieniu.

Alina może i straciła swoją moc, ale nie zamierza się poddać. Wykorzystuje to, że wokół mitu Przywoływaczki gromadzą się fanatyczni wyznawcy. Dziewczyna namawia do buntu przeciw siejącemu terror Zmroczowi. Tyrana trzeba obalić, a żeby to zrobić, dziewczyna będzie musiała odnaleźć zaginionego księcia, który mógłby zasiąść na tronie. Będzie też musiała znaleźć legendarnego żarptaka, bo dzięki niemu będzie mogła odzyskać moc.

Książki z cyklu Grisza znajdziecie w tym miejscu. Te powieści Leigh Bardugo przypadną do gustu miłośnikom fantasy young adult oraz wszystkim tym, którym spodobał się serial Cień i kość.

Przeczytaj także