Bibliotekarka z Saint-Malo – nowa powieść Mario Escobara

Bibliotekarka z Saint-Malo – nowa powieść Mario Escobara już niedługo trafi do polskich czytelników. Escobar jest autorem bestsellerowych książek, takich jak Kołysanka z Auschwitz oraz Dzieci żółtej gwiazdy. W najnowszej powieści kolejny raz przeniósł akcję do ogarniętej wojną Francji, w której Jocelyn, główna bohaterka, zmuszona będzie zawalczyć o to, co kocha.

Bibliotekarka z Saint-Malo - nowa powieść Mario Escobara

Bibliotekarka z Saint-Malo – nowa książka Mario Escobara

Jocelyn Ferrec jest bibliotekarką z powołania: dla niej literatura to znacznie więcej niż praca, to prawdziwy sens życia. Kobieta mieszka z mężem w niewielkim francuskim mieście Saint-Malo. Niestety los ciężko doświadcza młode małżeństwo. Rozpoczyna się II wojna światowa, a Antoine zostaje wysłany na front.

Niedługo po tym, latem 1940 roku, do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie. Okupanci prześladują nie tylko mieszkańców, mają także zamiar zniszczyć zbiory lokalnej biblioteki.

Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz ma przeprowadzić akcję zlikwidowania „wywrotowych” książek. Mężczyzna jest jednak wielkim miłośnikiem literatury, a w bibliotece Jocelyn odkrywa wiele wspaniałych tomów.

Dwójkę bohaterów łączy niezwykła więź, oparta na miłości do książek. Poza tym dzieli ich wszystko.

Jocelyn opisuje swoją niezwykłą historię w liście do słynnego pisarza Marcela Zoli: książki jego autorstwa zajmują w sercu kobiety szczególne miejsce:

Przy gasnącym świetle dnia napisałam do Pana kolejny list. Gdyby wszystko nie było tak realne, sama bym pomyślała, że to się nie dzieje naprawdę. Potem zeszłam do biblioteki oświetlonej świecami i popatrzyłam na książki, które wciąż trwały na swoich półkach. Poczułam wtedy, po raz pierwszy w życiu, cel swojej egzystencji – to, co prowadziło mnie aż do tej chwili i podtrzymywało mimo wszystkich przeciwności. W tym momencie zrozumiałam, że nie ma czegoś takiego jak przypadek: urodziłam się właśnie dla tej dziwnej misji i tylko ja mogłam nieść to ciężkie brzemię.

***

Premiera powieści odbędzie się 14 kwietnia 2021 roku.

Książkę znajdziecie tutaj: Bibliotekarka z Saint-Malo >>

Zobacz także:

Przeczytaj także