Basen ogrodowy, hamak, czy trampolina?

Przestrzeń ogrodowa jeszcze do niedawna kojarzyła nam się głównie z rabatkami, grządkami, małym skalniakiem i połaciami wypielęgnowanej trawy. Dzisiaj, coraz częściej wygospodarowujemy w niej także strefę, w której umieszczamy różnego rodzaju zabawki ogrodowe.

Co powinno znaleźć się w takiej strefie? Basen, hamak, trampolina a może cały kompleks zabaw ogrodowych razem z dmuchańcami i huśtawką? Tak naprawdę wszystko zależy od naszej indywidualnej koncepcji, a przede wszystkim od naszych dzieci, które najlepiej wiedzą, na czym uwielbiają się bawić. Oczywiście zawsze warto proponować dzieciom także nieznane dla nich zabawki ogrodowe, do których z czasem mogą się przekonać.

Basen

0078257571147Dom z basenem jest często utożsamiany z luksusem. Jednak dzisiaj każdy może sobie pozwolić na przydomowy basen. Możemy wybierać w szerokiej gamie basenów począwszy od tych najmniejszych, przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, do tych rozporowych, basenów z prawdziwego zdarzenia, gdzie z kąpieli wodnych może korzystać cała rodzina. Wiodącym producentem w zakresie basenów rekreacyjnych jest firma Intex. Oferuje naprawdę wyczerpującą, wysoką jakościowo i interesującą gamę basenów i baseników ogrodowych. Dla malutkich dzieci warto wybierać te wyposażone w osłony, dzięki czemu mamy pewność, że nie narazimy pociech na ryzyko nadmiernego nasłonecznienia np. INTEX Brodzik Muchomorek 102×89 cm. Takie baseniki możemy także spokojnie zabrać ze sobą na urlop. Starsze dzieci i dorośli mogą zażywać kąpieli wodnych w dużych, solidnych basenach. Tutaj warto zwrócić uwagę na ilość miejsca, które możemy wygospodarować w ogrodzie, sezonowość basenu, solidność wykonania, a także możliwość oczyszczania wody i obecność zasłony.

Rozporowy czy stelażowy?

Wśród dużych basenów ogrodowych wyboru dokonujemy zwykle pomiędzy basenem rozporowym, a stelażowym. Baseny rozporowe są znacznie tańsze, wykonane z materiałów klejonych warstwowo, często są wyposażone w pompę i filtr do czyszczenia wody. Natomiast baseny stelażowe to już całkiem solidny wydatek, jednak oferują znacznie większą przestrzeń do pływania i mogą posłużyć wiele lat. Podejmując decyzję odnośnie rodzaju dużego basenu, musimy rozważyć nasze indywidualne potrzeby. Nie jest to mały wydatek, dlatego tutaj decyzję należałoby podejmować rozważnie. Warto zwrócić uwagę na basen firmy Intex np. INTEX Basen ogrodowy z pompą 457×107 cm lub INTEX Basen 122x122x30 cm.

A może hamak?

W strefie zabaw i relaksu oprócz tradycyjnych zabawek ogrodowych mogą znaleźć się także hamaki. Możliwość wypoczywania na hamaku w letni dzień, przy delikatnym kołysaniu wydaje się czymś niezwykle kuszącym. Na hamaku możemy czytać książki, spać lub po prostu zażywać letniego relaksu. Producenci oferują nam tradycyjne hamaki wykonane z siatki, tutaj jednak warto uświadomić sobie, że kołysanie na takim hamaku bez odpowiedniej osłony, może nie być zbyt komfortowe. Możemy także wybrać hamak wykonany z materiałów tekstylnych np. bawełny. Dzięki temu mamy pewność, że będzie nam wygodnie, ponadto bawełna jest także materiałem, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj hamaka, upewnijmy się, że jest nam na nim wygodnie, nic nas nie uwiera, w końcu taki produkt ma być źródłem relaksu i komfortu. Zwróćmy uwagę na jakość użytych materiałów, sprawdźmy, czy są odporne na działanie niekorzystnych warunków klimatycznych, tak aby hamak posłużył nam wiele lat. Warto pamiętać także o tym, że hamaki to bardzo często doskonały element aranżacji naszego ogrodu. Wnosi w naszą ogrodową przestrzeń spokój, relaks i piękno, pozwalając stworzyć niezwykle romantyczną i atrakcyjną wizualnie strefę ogrodową.

Hop, hop i do góry!

9274Jeżeli Wasze dziecko raczej mało się rusza, ale lubi skakanie na trampolinie, naprawdę warto wyposażyć ogrodową strefę zabaw w taki produkt. Trampolina jest nie tylko źródłem doskonałej zabawy i ogromnej frajdy dla dzieciaków, ale także pozwala wzmocnić i rozbudować cały układ mięśniowy, rozwija koordynację ruchową i zwiększa wydolność całego organizmu. Dodatkowo dorośli, którzy także chcieliby poskakać, mogą liczyć na spalenie pokaźnej liczby kalorii, podobnej do tej, którą spala się podczas intensywnego sprintu. Wybierając trampoliny do ogrodu, zadbajmy nie tylko o ich wygląd estetyczny, ale także upewnijmy się, że będą one bezpieczne w trakcie użytkowania. Producenci oferują różne rodzaje trampolin, od tych składających się z elementów metalowych, siatki, sprężyn i pianki po te dmuchane. Trampoliny mogą także stanowić element większego centrum zabaw, które możemy umieścić w swoim ogrodzie np. Dmuchaniec – Wesoły Słoń HappyHop Zamek Dmuchany Trampolina Zjeżdżalnia lub INTEX Trampolina nadmuchiwana 182×86 cm. Ta ostatnia może spełniać również rolę kojca. Cechą charakterystyczną trampolin są nie tylko elementy skoczne ale także zewnętrzna osłona, która zabezpiecza przed wypadaniem podczas skakania. Trampoliny to niewątpliwie jedne z najatrakcyjniejszych zabawek ogrodowych, które zachęcą dzieciaki do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zabawki ogrodowe to gwarancja aktywności na świeżym powietrzu

Wybierając zabawki ogrodowe warto brać pod uwagę nie tylko dostępną przestrzeń ogrodową, ale także wiek naszych dzieci i ich zainteresowania. Najlepiej jest wybierać je wspólnie tak, aby nasza pociecha brała czynny udział w procesie powstawania strefy zabaw, która ma być przede wszystkim miejscem dla niej. Tworzenie takich stref ogrodowych w dzisiejszych, skomputeryzowanych czasach, kiedy tak trudno jest oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych, nabrało zupełnie nowego znaczenia. Warto starać się i zachęcać dzieci do aktywnego spędzania czasu w ogrodzie i na podwórku, w ten sposób wspieramy ich zdrowy i prawidłowy rozwój. Zastanawiając się nad wyborem basenu, trampoliny czy hamaka do naszego ogrodu, a także nad tym, czy umieścić w nim te wszystkie elementy, czy może tylko niektóre z nich, weźmy pod uwagę nasze własne preferencje, przestrzeń ogrodową i możliwości finansowe.

Przeczytaj także