Barbara Newhall Follett i jej tajemnicze losy…

Barbara Newhall Follett to pisarka, której wróżono ogromną karierę. Zgadzało się z tym wielu krytyków, przewidujących największe sukcesy pisarskie. Wszyscy powtarzali, że kobieta mogła stać się ikoną dwudziestowiecznej literatury. Co więc stanęło na przeszkodzie?

Barbara Newhall Follett i jej historia

Urodziła się 1914 roku. Przygodę z pisaniem zaczęła już w 1923 roku, efektem czego była jej debiutancka powieść Dom bez okien, którą opublikowała mając zaledwie 12 lat. O dziwo, mimo młodego wieku, opinia publiczna przyjęła jej książkę bardzo ciepło. A krytycy podkreślali, że owo dzieło może być początkiem jednej z głośniejszych karier w dziedzinie literatury. Wydawca był nawet zmuszony domawiać dodruki. Recenzje Domu bez okien pojawiały się we wszystkich najważniejszych miejscach.

Jak jednak wiadomo, młody wiek często okazuje się zgubny, jeśli idzie o sławę. Dziewczynka musiała zrezygnować z normalnego dzieciństwa, które zakłóciła jej nagła sława. Jednak pisarka nie wydawała się tym ani trochę zmartwiona. Zamiast brykać z rówieśnikami na dworze, wolała zamykać się w domu i tworzyć. Tym sposobem w wieku 14 lat opublikowała kolejną książkę Podróż Normana D. Następnie wyruszając w świat zaczęła opisywać relacje z własnych podróży. Niestety szybko musiała zrezygnować z tej przyjemności. Ojciec odszedł od rodziny, zostawiając ją i matkę zupełnie bez grosza przy duszy. Po powrocie do Stanów Barbara podjęła pracę jako sekretarka, jednak to nie była posada jej marzeń. Wracając do domu była tak wycieńczona, że nie potrafiła odnaleźć weny potrzebnej do pisania. Światełkiem w tunelu okazał się młody mężczyzna, którego poznała. Dzięki wspólnym wędrówkom znów odzyskała chęć do tworzenia.

Wszystko jednak zaprzepaściła kłótnia z mężem w 1939 roku. Kobieta opuściła dom z trzydziestoma dolarami oraz notesem do pisania. I słuch o niej zaginął. Po dwóch tygodniach mąż zgłosił zaginięcie, jednak policji podał własne nazwisko, które przybrała jego żona. Nie było więc szans by ktoś wtedy skojarzył, że chodzi o zaginięcie sławnej Barbary Follett.

Do dziś nie wiadomo, co stało się z kobietą. Trzeba jednak przyznać, że jej życiowa historia jest idealnym materiałem na literacką fikcję…

Przeczytaj także