Anhusz – daj się porwać niezwykłej przygodzie!

Anhusz to całkiem świeża nowość od Martine Madden, Irlandki urodzonej w Limerick. Autorce udało się stworzyć niezwykle wciągająca i poruszającą opowieść dzięki wielkim zmianom, jakie przeszła w życiu. Tuż po ślubie przeprowadziła się wraz mężem do Emiratów Arabskich. To właśnie tam usłyszała wiele historii opowiadanych przez członków diaspory ormiańskiej, które stały się główną inspiracją do stworzenia owej książki. Obecnie pisarka znów przebywa w rodzinnym kraju, gdzie prowadzi spokojne, rodzinne życie.

Kim jest Anhusz?

Można powiedzieć, że opowieść stworzona przez Madden to nie tylko wciągająca, literacka fikcja. To także wiele historycznych wątków wplecionych w fabułę tak, że w całości tworzą niezwykle magiczną lekturę.

Anhusz Czarkudian, główna bohaterka, przebywa właśnie na weselu najlepszej przyjaciółki. Sielankowa sceneria wybrzeża Morza Czarnego wywołuje u dziewczyny nostalgiczny nastrój. Pragnie ona ponad wszystko wyrwać się ze swojej ormiańskiej wsi. Jednak sytuacja wcale nie sprzyja marzeniom o wielkiej miłości i chwilom zapomnienia. Bohaterka musi zmagać się z twardą rzeczywistością, która pogrążona jest w brutalnej wojnie. I choć wydawać by się mogło, że konflikt zbrojny to wystarczający powód, aby skupić uwagę na czymś zupełnie innym, w serce dziewczyny wkrada się uczucie.

Anhusz z przerażeniem odkrywa, że potęga miłości jest nieokiełznana. Na przekór panującym zasadom wdaje się w zakazany i niebezpieczny romans z tureckim oficerem – Dżahanem Orfalea. W tle ich sekretnej miłości toczy się I wojna światowa, gdzie Ormianie uważani są za wrogów stanu. A końca okrutnych zbrodni nie widać. Oboje, choć wewnętrznie rozdarci, próbują wbrew panującej sytuacji pozostać razem. Okrutny los wrzucił ich bez pytania w środek brutalnej wojny zmuszając ich, by zmierzyli się z prześladowaniami i nienawiścią.

Książkę Anhusz znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!

Przeczytaj także